Letošní ročník European Newspaper Award vyhlásil své vítěze a lifestylový měsíčník Hospodářských novin byl porotou oceněn hned čtyřikrát. 

V konkurenci 161 novin z celé Evropy a čtyř tisíc přihlášených projektů porotu zaujaly dvě coverstory: zářijový rozhovor spojený s fashion story s Emmou Smetana a březnový projekt Božena se seriálovými představitelkami známé české spisovatelky Aňou Geislerovou a Annou Kameníkovou. Další cenu získalo únorové interview s polským skialpinistou Andrzejem Bargielem, který jako vůbec první člověk sjel zrádnou osmitisícovku K2 na lyžích. A čtvrté ocenění jde za červnovou fotostory nejdražší suroviny světa od decor stylistky Kláry Tománkové. 

„PročNe představuje ten nejlepší byznysový a chytrý lifestyle na českém trhu. Mám z ocenění velkou radost a gratuluji šéfredaktorce Gábině Marešové,“ uvedl Jaroslav Mašek, šéfredaktor Hospodářských novin. „Je skvělé být znovu mezi vítězi. Těší nás, že se nám podařilo obhájit rekordní čtyři ocenění a že dlouhodobě držíme vysokou úroveň našeho časopisu. Do příštího roku jdeme s novými tématy a projekty, které, věříme, také uspějí,“ doplňuje Gabriela Marešová.

O rozdělení cen letos rozhodovala mezinárodní osmnáctičlenná porota, třináct z nich se setkalo na dva dny v Düsseldorfu, pět porotců diskutovalo a hlasovalo přes on-line přenos.

Časopis PročNe již několik ocenění v minulosti získal, připomeňme loňskou cenu za dvě titulní strany – s obrazem z dílny Automobilist a kompozici stolování od Kláry Tománkové, reportáž z gastroprojektu Olivera Papeho Vesnice a série ilustrací od ToyBox k tématu Budoucnost, kterými doplnila úvahy sedmi českých osobností nad tím, co nás jako lidstvo čeká. V předchozích letech bodovala obálka s legendárním fotbalovým trenérem Josém Mourinhem, fashion story oslavující krásu jogínského těla, nápaditá fotostory s oblíbenými surovinami českých šéfkuchařů nebo ilustrace od Myokard k tématu Láska 2.0.

Magazín PročNe vychází jako příloha Hospodářských novin od roku 2005. Klade důraz především na kvalitní obsah – rozhovory s výjimečnými osobnostmi, reportáže a inspirativní příběhy tvůrců a jejich počinů ze světa designu, umění, technologií, módy, ale i byznysu. V minulosti přinesl například exkluzivní interview s tenistou Rogerem Federerem, režisérem Larsem von Trierem či právě s Josém Mourinhem. 

Prosincová vydání tradičně spoluvytvářejí hostující šéfredaktoři z řad předních českých osobností, například předloňské připravil moderátor Leoš Mareš. Loni ale redakce vybrala 20 inspirativních osobností roku 2020, které se v nelehké a turbulentní covidové době nezalekly a zazářily. Velkou roli v anketě hrála i jejich velkorysost a ochota pomáhat druhým. Letos se vánočního čísla ujal charismatický herec Jiří Bartoška, který nechal čtenáře nahlédnout do svého (nejen) filmového světa.

Emma Smetana
Emma Smetana se objevila v zářijovém PročNe ve fashion story i hlavním rozhovoru.
Foto: Marek Jarkovský
Aňa Geislerová (vpravo) a Anna Kameníková
Aňa Geislerová (vpravo) a Anna Kameníková byly hvězdami březnového PročNe.
Foto: Matúš Tóth
V době, kdy Bargiel na K2 lezl, ji zdolalo pouze 367 lidí. Více lidí bylo i ve vesmíru, než kolik jich stálo na jejím vrcholu.
Adrenalinovou story Andrzeje Bargiela jsme popisovali v únorovém čísle.
Foto: Marek Ogień
Černý talířek Villeroy & Boch, Potten Pannen-Staněk; hrnek Zara Home
Nejdražší suroviny světa jsme ukázali v našem červnovém čísle věnovaném jídlu.
Foto: Filip Šlapal, Styling: Klára Tománková