Rozmanité tvary a pravěká estetika, jejíž divnost a nepatřičnost v oblasti luxusního šperku přitahuje ty, pro něž je šperk názor, status. Linie luxusních šperků Bones cílí podle jejího tvůrce, avantgardního umělce a klenotníka Zdeňka Vacka na jedince, kteří dozráli k tomu, že se s touhle jinakostí chtějí spojovat.

Už dříve vznikla ve zlatém provedení – tedy z kovu, který v jeho tvorbě, po boku drahých kamenů, hraje prim. Stříbro pod svým jménem umělec dosud nikdy neprezentoval. „Tato linie si ale o něj přímo řekla.“ A tak vznikla stříbrná kolekce Bones Gen 925, která obsahuje prsten, náramek, náušnice, náhrdelník a brož. A řada se bude dále rozrůstat. 

Nejedná se ale o pouhé kopie původních zlatých šperků z původní kolekce. Gen 925 motiv kostí dále rozvíjí a reinterpretuje. Motivací pro tento krok byla podle Vacka mimo jiné poptávka po alternativě právě ke zlatu – ať už šlo o cenu, nebo čistě o vkus.

Bones ve zlatém provedení tvoří základ řady Báze, za kterou Vacek získal v roce 2020 ocenění Designér šperku roku v rámci soutěže Czech Grand Design. Kolekce, která zahrnuje i další dvě linie – Erosion a Lamella –, vznikla poté, co Vacek ukončil mnohaletou spolupráci s designérem Danielem Poštou v rámci studia Zorya a obnovil svůj samostatný ateliér. 

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist