Poznaly se na univerzitě při studiu kurátorství. O pár let později se Kristýna Hájková, Diana Kněžínková a Alžběta Horáčková rozhodly založit platformu, která podporuje mladé autory – 3Kurátorky. Konkrétně se zaměřují na umělce zaměřující se na sochu a nová média. Kromě kurátorství je jejich hlavním cílem iniciovat dialog mezi výtvarným uměním a veřejností. V předchozích letech pořádaly výstavy v pražské Invalidovně a společně s Burzou #4 vytvořily v Pražské tržnici projekt Toilet gallery, kde několik umělců přetvořilo vzhled plně fungujících veřejných záchodových kabinek. Kromě Prahy působily i v ústecké galerii Rampa či brněnské Industře.

Vydejte se za hranice hlavního města se 3Kurátorkami. Tady jsou jejich tipy, kam za uměním vyrazit:

Dům umění Ústí nad Labem

Dům umění Ústní nad Labem
Dům umění Ústí nad Labem
Foto: Šimon Roubal

Dům umění v Ústí nad Labem je pro 3Kurátorky srdcová záležitost. „Vede ji náš profesorský guru Michal Koleček,“ podotýká Alžběta. Galerie byla za poslední tři roky kompletně zrekonstruována architektonickým studiem Mjölk a znovu otevřena v letošním roce. Aktuálně uvádí výstavy jako je Rift Zone od amerického umělce Lloyda Dunna, která pomocí multimediální tvorby reprezentuje průřez zemskými energiemi. Od prosince můžete navštívit i výstavu Fakulty umění a designu místní univerzity GARDENING OF SOUL: INTRODUCTION spojující umělce z různých zemí.

Více informací na: www.duul.cz 

 

Vašulka Kitchen, Dům umění města Brna 

Vašulka Kitchen
Vašulka Kitchen
Foto: Miloš Strnad

„Bohuslav Woody Vašulka patří mezi průkopníky novomediálního umění,“ říká Kristýna. Ve Spojených státech společně se ženou Steinou založili legendární studio Kitchen. Později otevřeli pobočku i v jeho rodném městě, v Brně. Výstavní prostor nacházející se na Malinovském náměstí slouží kromě výstav také k výzkumu, neformálnímu vzdělávání a uměleckým experimentům v oblasti umění nových médií. 26. listopadu a 3. prosince můžete navštívit dvoudenní workshop s Michalem Mitrem pro děti a rodiče, kde se naučíte techniku circuit bending.

Více informací na: www.vasulkakitchen.org 

 

Polansky Gallery, Brno 

Polansky gallery – Vladimir Houdek Polis
Polansky Gallery – Vladimir Houdek Polis
Foto: Jan Kolský

Pro výstavy zahraničního umění doporučují 3Kurátorky brněnskou pobočku privátní galerie Polansky Gallery. „Z ulice se do galerie dostanete technickým výtahem, který vás odveze přímo do výstavního sálu,“ popisuje Diana. O alternativní tvorbu zde není nouze.

Více informací na: www.polanskygallery.com

 

MUD Benešov

MUD archeologie designu
MUD Archeologie designu
Foto: Silvie Kořenková

Kousek od Prahy, v Benešově, najdete muzeum zaměřené na současnou malbu a sochu, kde můžete mimo jiné aktuálně navštívit i výstavu nominovaných děl České ceny za architekturu 2022. Alžběta doporučuje spojit výlet do MUD s návštěvou zámku Konopiště.

Více informací na: www.mudbenesov.cz 

 

Galerie Gotické dvojče, Litoměřice

Gotické dvojče Litoměřice
Gotické dvojče Litoměřice
Foto: archiv Institutu kresby a grafiky

V Litoměřicích najdete neobvyklou galerii Gotické dvojče, kde dochází k symbióze kulturní památky s prezentací současného umění. „Je to jeden z nejstarších dochovaných obytných domů v Litoměřicích,“ říká Diana a dodává, že kromě výstav můžete navštívit i tvůrčí dílny. Do konce listopadu je ve dvojčeti expozice s názvem Pozdravy z minulosti, která vznikla díky soukromé sbírce dobových pohlednic Luďka Veselého, na kterých je k vidění historická podoba města.

Více informací na: www.lenkaklok.wixsite.com/g2litomerice

 

Galerie současného umění a architektury České Budějovice

Galerie současného umění a architektury
Galerie současného umění a architektury/ Dům umění České Budějovice
Foto: Dům umění České Budějovice

Kromě výstav tuzemských i zahraničních umělců stojí českobudějovická Galerie současného umění za projektem, který byl v Benátkách oficiální součástí sekce Collateral Events v rámci 59. ročníku Biennale Arte, kde byla prezentována výstava Stromy rostou z nebe Ronyho Plesla. Od konce listopadu bude v Galerii k vidění výstava Built/Build od Filipa Dujardina, který kombinuje fotografii s digitální koláží.

Více informací na: www.dumumenicb.cz/vystavy

 

Ukradená galerie, Český Krumlov

V Českém Krumlově se nachází nenápadná „galerie“, která prostřednictvím městské vitrínky prezentuje současné tvůrce a obohacuje tak tradiční krumlovskou kulturní scénu. Pokud cestu na jih Čech neplánujete, podívejte se alespoň na jejich Instagram, který tuto intimní formu street artu zachycuje.

 

Na Slovensko!

Nová synagoga Žilina
Nová synagoga Žilina
Foto: Daniela Dostálková

Závěrem pro vás máme tip na výstavní prostory v sousedním Slovensku, v Nové synagoze v Žilině. „Je to překrásně zrekonstruovaná synagoga vystavující monumentální konceptuální instalace i mladé slovenské autory a jejich projekty. Jedním z výrazných počinů byla dominantní site specific instalace od Juraje Gábora, který do prostoru synagogy umístil obrácenou kupoli budovy,“ popisuje Kristýna.

Více informací zde: www.novasynagoga.sk/program

 

Další tipy, které stojí za prozkoumání – studentské galerie:

Billboart Gallery, Ústí nad Labem – veřejná plocha v podobě billboardu zobrazující současné vizuální umění

Edikula, Brno – mini výstavní prostor v budově Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

GAFU, Ostrava – v prostorech budovy Fakulty umění, pro studenty i hosty

Galerie P, Galerie T, Univerzita Hradec Králové – experimentální výstavní prostor

G18, Zlín – roční tematické cykly pro studenty i hosty

3Kurátorky
Alžběta Horáčková, Kristýna Hájková, Diana Kněžínková (zleva)
Foto: archiv 3Kurátorky
Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se