Vizuál festivalu, který je tradičně dílem fotografa Salima Issy a grafické designérky Martiny Černé, zachycuje vášnivou interakci mezi přírodou, člověkem a organickými strukturami z dílny studia My dvě. Pod taktovkou jeho autorek, designérek Moniky Matějkové a Veroniky Watzkové, se promění rovněž centrální prostor festivalu, zvaný Designérie.

Ústředním tématem letošního Designbloku je Les. Téma reflektuje nejen využití přírodních materiálů a tradičních řemeslných technik, ale také akutní environmentální otázky. „Les je zdrojem života. Díky rostlinám můžeme dýchat, zeleň je nejpřirozenějším zlepšovatelem našeho každodenního prostředí. Les je také zdrojem materiálů, chrámem odpočinku, rájem houbařů, zdrojem inspirace umělců i kutilů, strašidelným i magickým pohádkovým místem. Vůně lesa, mokré země, listí, jehličí, lučních květin je důvodem, proč jít dál,“ říká ředitelka festivalu Jana Zielinski.

V duchu tématu vzniká každoročně také ústřední instalace festivalu – Designérie. Jejího návrhu se letos ujaly designérky Monika Matějková a Veronika Watzková ze studia My dvě, které se ji rozhodly proměnit v abstrahovanou krajinnou strukturu odkazující k rozmanitosti přírody a jejímu soužití s člověkem. Fragmenty budoucí Designérie si po boku skutečného lesa a lidských postav zahrály hlavní roli v letošním vizuálu.

Momenty symbiózy zachytil pod kreativním vedením Jiřího Macka fotograf Salim Issa a výslednou grafickou stránku zpracovala Martina Černá ze studia Imagery. „Divoké segmenty organických tvarů a struktur jsme se rozhodli vzít přímo do lesa, aby mohly ožít svým vlastním životem. V jejich okolí se začaly objevovat a zase mizet lidské postavy podobně jako divoká zvěř. Svými pohyby následovaly poryvy větru jako větve v korunách stromů a rozehrály tak vášnivou hru evokující úzký vztah člověka a přírody. Ačkoli stále častěji hovoříme o důležitosti ochrany přírody, ekologii a nutných změnách v přístupu člověka k okolní krajině, často nabýváme dojmu, že se nás toto téma osobně netýká. Shodneme se, že máme les rádi, ale vnímáme se jako jeho součást? Uvědomujeme si, že jsme jako jedinci nedílnou složkou celého ekosystému? Na vizuálu letošního festivalu rozhodně ano. A já věřím, že stejná vášeň, energie a touha po objevování možností, jak posouvat svět k lepšímu, bude všudypřítomná také na 24. Designbloku,“ popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.

Dějištěm festivalu budou na podzim opět dva hlavní výstavní domy. Gabriel Loci se zaměří především na prezentaci novinek mezinárodních značek, výrobců, designérů a designérských studií. V bývalém konventu se odehraje také další ročník mezinárodní výstavy Diploma Selection, tematicky laděný ústřední prostor Designérie anebo diskusní stage pro doprovodný program, přednášky designérů, partnerů festivalu a zahraničních hostů.

Uměleckoprůmyslové museum nabídne koncepčně laděné výstavy s vlastním tématem Prales. Prostor dvou pater muzea bude patřit výhradně tvůrcům a firmám s českými kořeny. Jeho součástí bude i druhá edice výstavy Rodinné stříbro, která bude prezentovat české rodinné výrobce. Do UPM se letos přesouvá také výstava sběratelského designu Art House. Jedno z pater muzea bude pak věnováno 24 českým designérům, kteří kladou ve své tvorbě důraz na spojení kvalitního řemesla a současného designu a navazují na bohaté české tradice v obou směrech.

Vizuál Designbloku 2022
Vizuál Designbloku 2022
Foto: Designblok

Mimo Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové museum se do programu Designbloku tradičně zapojuje řada galerií, showroomů a pop-up shopů po celé Praze. 

1. srpna 2022 byl spuštěn předprodej festivalových pasů, který umožňuje zakoupit vstupenku do obou výstavních budov za zvýhodněnou cenu. Vstupenky za plnou cenu budou k dispozici od 5. 10. 2022.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist