Hned dvě, respektive tři ocenění si z nedělního předávání cen Czech Grand Design 2023 ve Stavovském divadle odnesl designér a umělecký ředitel karlovarské sklárny Moser Jan Plecháč. Nejenže byl za svou vázu Abyss vyhlášen vítězem kategorie Designér roku a následně i absolutním vítězem celého ročníku – tzv. Grand designérem. Úspěšné spojení tradičního producenta se špičkovým současným designérem i výjimečnost kolekce váz a nápojového skla Duše lesa následně stvrdila i výhra firmy Moser v kategorii Výrobce roku.

„Designér Jan Plecháč se své role uměleckého ředitele firmy Moser, jímž se stal v roce 2022, chopil s pokorou k tradici firmy a k materiálu skla, jímž je dlouhodobě fascinován, s respektem k řemeslu a zároveň s entuziasmem jemu vlastním, se smyslem pro citlivou inovaci a originální design,“ poznamenala kurátorka, historička designu a umění Tereza Bruthansová.

Mezi další jména, která Akademie designu ČR v rámci osmnáctého ročníku cen vyznamenala, patří například slovenský návrhář Boris Král’, který žije a působí v Praze. Ten se v kolekci Salon de Nuit a při návrhu róby pro herečku Danielu Kolářovou vrátil ke svým dětským snům, vytáhl skici ze střední školy a redefinoval naivní pohled na své retro múzy. I díky tomu ovládl kategorii Módní designér roku.

V oblasti designu šperku byla suverénní Klára Marie Bliss se svou kolekcí Banshee. V kategorii Grafický designér roku pak uspěla vzdělávací platforma Vividbooks Vítka Škopa, jejíž digitální učebnice pomáhají učitelům fyziky, chemie a matematiky s výukou na základních školách. Titul Fotograf/ka roku obhájilo z roku 2020 duo SHOTBY.US, za nímž stojí Lenka Glisníková a Karolína Matušková. A na poli ilustrace zazářila Magdalena Rutová, která zaujala kresbami pro dětské knihy Já, chobotnice, Čavargoš / Tulák a Rajčaťáci a Banáni.

V kategorii Objev roku, jejíž cílem je upozornit na čerstvé nápady, nová designérská uskupení i mladé talenty, letos uspěla originální stavebnice TOTEMO designérky Adriany Koldy. Ta podporuje spontánní hru, rozvíjí představivost, jemnou motoriku a kreativitu, a to nejen u dětí, ale i u dospělých. Zaujme organickými tvary, výraznými barvami a jednoduchým a přitom důmyslným principem sestavování.

Za celoživotní přínos oboru pak byl do Síně slávy českého designu uveden designér Jiří Jiroutek (1928–2023), který se zapsal do historie českého designu ikonickou kolekcí nábytku U-450.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist