Září 1995. Slavnostní zahájení retrospektivy Paula Cézanna v Grand Palais v Paříži. Lady Diana, princezna z Walesu, rozdává úsměvy. Ona sama dostává dárek – první dáma Francie, manželka prezidenta Bernadette Chirac ji daruje na trh ještě oficiálně neuvedenou kabelku od francouzského módního domu Dior nazvanou ChouChou. Diana se do ní okamžitě zamiluje a hned o pár měsíců později se s ní na veřejnosti ukáže znovu. Během své oficiální návštěvy Argentiny v listopadu téhož roku se s ní princezna objeví při vystupování z letadla v Buenos Aires.  Scéna byla zvěčněna na dnes už ikonické fotografii a doplněk se rychle stal jedním z nejoblíbenějších kousků nejen Lady Di, ale i mnohých žen po celém světě. Diana si dokonce vyžádala tmavě modrou verzi, která by jí ladila k očím. Na počest princezny se tak luxusní módní dům rozhodl pojmenovat kabelku po ní, Lady Dior.

Kultovní kabelka z měkké jehněčí kůže prošívané ikonickým motivem „cannage“, se zaoblenými rukojeťmi a kovovými přívěsky, ale není jen hezkým kouskem módní historie, její příběh se píše dál i v současnosti. Sezónu za sezónou dostávají v rámci projektu Dior Lady Art malíři, sochaři a designéři z celého světa šanci přetvořit kabelku Lady Dior v unikání umělecký objekt. Tady se potkává dědictví s kreativním vizionářstvím, mistrovské techniky s modernitou, výtvarno s řemeslným know-how luxusního francouzského domu. 

Letošní sedmá edice Dior Lady Art oslovila jedenáct umělců – z Kalifornie přes Katar až do Koreji. Patří mezi ně například egyptská umělkyně a aktivistka Ghada Amer, která zve ženy k znovuobjevení vlastního těla a smyslnosti, Američan Brian Calvin, který vás uchvátí svou blyštivou kalifornskou bohémou nebo korejská výtvarnice Minjung Kim, která skrze své umění hledá v dnešním světě klid.

Prohlédnětě si všechny jedinečné kabelky ve fotogalerii.