První díl seriálu Místa z produkce českého zastoupení Lexusu, sleduje ambasadora značky Jana Černého a jeho odvážný hybridní model UX. Auto zdobí design, který je pro návrhářovu tvorbu typický a sám si ho proto i navrhl – čtenáři možná poznají tajemné skvrny Rorschachova testu, který dává nahlédnout do hloubek lidské duše. Putování rodáka z Hodonína začíná v Praze, kde mladý designér působí, v dalších dílech se ale společně podíváme třeba do Brna nebo Zlína, kde Černý strávil studentská léta.

Müllerova vila

„Když Adolf Loos navrhoval tento dům, přemýšlel nad takovými aspekty, jako jsou proporce nebo moment překvapení, kdy například z malých dveří nebo chodby vcházíte do obrovské haly. Nad stejnými věcmi přemýšlím i já ve své tvorbě,“ popisuje Jan Černý funkcionalistickou vilu na Ořechovce, jedno z míst, které ho neustále inspiruje.

DSC Gallery

Galerie současného umění v centru Prahy je mimo jiné i místem, kde se v létě 2021 uskutečnila Janova první výstava uměleckých objektů vycházejících z jeho módní tvorby. Součástí byl například obraz z jeho dekonstruovaných, dnes už ikonických „prestižek“, či jejich digitální NFT verze. „DSC Gallery má pro mě extrémně zajímavou selekci dnešních autorů a také si vážím toho, že podporuje mladé umělce,“ dodává Jan.

Café Savoy

Oblíbená kavárna s restaurací a secesním interiérem stojí na Újezdě, nedaleko Kampy. „Šéfkuchař František Skopec tu experimentuje s klasickou kuchyní, a to třeba tak, že tradiční hranolky zdobí lanýži a lanýžovou majonézou,“ vysvětluje Jan Černý jeden z důvodů, proč ho právě na tomto místě můžete velmi často potkat.

CAMP

„Centrum architektury a městského plánování je místo, kam určitě zajděte, pokud se chcete dovědět vše o Praze, její architektuře a jejím rozvoji. A jeho prostor je prostě nádherný,“ říká Jan. CAMP najdete na Karlově náměstí v budově Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy a kromě výstavního sálu o rozloze 200 m2 tu najdete i studovnu s velkým výběrem cizojazyčných publikací o architektuře, urbanismu a designu, příjemnou kavárnu, venkovní terasu a moderní přednáškový sál, kde se často konají veřejné diskuze s tuzemskými i zahraničními odborníky, workshopy nebo projekce.

JAN ČERNÝ

Jan Černý je absolvent oboru Design oděvu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Poznávacím znamením jeho tvorby jsou odvážné pánské nebo unisex kolekce v moderním urban stylu. Do povědomí se zapsal především díky spolupráci s firmou Moleda, výrobcem ikonické pracovní obuvi Prestige. Působil jako kreativní ředitel tradičního českého výrobce kožené a kožešinové módy KARA. Absolvoval půlroční stáž v pánské divizi luxusního módního domu Louis Vuitton pod vedením Virgila Abloha.

 

Autory nového seriálu Místa je produkční společnost Yoda Production, která dlouhodobě spolupracuje s českým Lexusem. Fotografie pořídila Lucie Cápková.