Zrcadla, fresky, křišťálové lustry a zlato, všude zlato. Na dveřích, na svícnech, na rámech obrazů. Tady platí heslo "více je více". Uprostřed vší té nádhery visí na ramínku šaty pro bohyni, císařovnu současné popkultury Beyoncé. Zelenkavá róba pošitá tisíci třpytivých kamínků má zvednutý límec rámující tvář, který je ušitý z nadýchaného pštrosího peří. Róbu zpěvačka oblékla loni v srpnu na udílení cen MTV Video Music Awards a internet tehdy málem zkolaboval. Každý měl na tyto šaty názor. Jedni je milovali, druzí nenáviděli, ale všichni se ptali: Který návrhář dokázal stvořit něco takového?

Jmenuje se Francesco Scognamiglio a se založenýma rukama, oblečený ve své oblíbené kombinaci bílé košile a černých kalhot, nás provází po svém milánském ateliéru, kde vznikají šaty v hodnotě desítek tisíc eur pro novodobé ikony showbyznysu. Mezi jeho klientky nepatří jen Beyoncé. Například Madonna se v jeho modelu objevila na přebalu svého singlu Give It 2 Me, Lady Gaga zase ve videoklipu k písni Alejandro. Na červený koberec si jeho šaty vybrala i Nicole Kidmanová, Lindsay Lohanová, Kylie Jennerová nebo Rihanna.

Scognamigliova hvězda prudce stoupá nejen mezi celebritami, ale i mezi módní komunitou. Jeho status žádaného návrháře zpečetil fakt, že se od loňského roku stal členem elitního klubu Chambre Syndicale de la Haute Couture, který sdružuje návrháře, již tvoří ty nejnáročnější a nepropracovanější róby. Jeho poslední jarní kolekci haute couture budou moct 18. března exkluzivně zhlédnout i hosté benefičního večera pro Nadaci Terezy Maxové dětem, který společně s magazínem proč ne?! pořádá Mercedes-Benz Prague Fashion Week. Praha takovou přehlídku uvidí vůbec poprvé.

jarvis_58c6a2e1498e5bf82887f861.jpeg
Foto: Karel Losenický

Když zavolá Elie Saab

Scognamigliovi se vstupem mezi couturiery splnil celoživotní sen. "O tom, že budu moct tvořit haute couture, jsem toužil odmalička. Couture je pro mě jako dítě, o němž jsem věděl, že ho jednou budu mít," vypráví s vážností v hlase, obklopený svými modely, které se tu na ramínkách vznášejí jako třpytící se přízraky.

Jeho premiérová přehlídka haute couture v Paříži na kritiky zapůsobila a pozastavovali se nad tím, jak propracované modely italský návrhář dokázal za tak krátkou dobu vytvořit. Scognamiglio totiž o vstup požádal až loni v březnu. Začal na dvacítce modelů pracovat, ale nepočítal s tím, že by jeho přihlášku členové komory schválili.

"Jednou takhle večer mi zavolal Elie Saab (čestný člen Chambre Syndicale de la Haute Couture − pozn. red.) a řekl mi, že mohu svou kolekci předvést. Byl jsem nadšený, ale zároveň mě polilo horko, protože přehlídka měla být už na začátku července. Na co ostatní měli dlouhé měsíce, na to já dostal jen týdny," říká Francesco a tempo jeho gest se při vzpomínce na stresující období zrychlí.

Jenže když se vám naskytne příležitost splnit si celoživotní sen i za takových podmínek, přece necouvnete. Nebo alespoň Scognamiglio ne. Zavřel se do své pracovny a začal usilovně dokončovat rozdělanou kolekci. Na rozdíl od konfekce se nemusel až tak ohlížet na praktičnost a nositelnost. Haute couture na všední den nemyslí a to italskému návrháři s přirozeným sklonem k dramatičnosti vyhovuje. "Po šestnácti letech tvorby konfekce to pro mě byl doušek živé vody. Jednoduché věci pro mě nejsou. Navrhovat couture mi připadá jako něco naprosto přirozeného. Asi jsem se pro to narodil. Od nikoho si přitom do toho nenechávám mluvit. Je to celé má práce, od hlavy až k patě."

Podařilo se mu to, o čem sní každý designér. Jeho modely jsou pokaždé jiné, ale zároveň snadno rozpoznatelné. Žena, kterou tento Ital obléká, je diva tělem i duší, elegantní a zároveň provokativní. Lehkou krajku, nadýchané kožešiny a jemné výšivky kombinuje s průhledným PVC, koženými křiváky nebo úpletem. Vysoká móda se u Scognamiglia mísí se stylem ulice. Rokoko s rockem. Romantika s erotikou.

"Vysoká krejčovina je svázána spoustou tradic, ale vždy můžete najít způsob, jak ji udělat trochu jinak. Mým cílem není šokovat. Pouze se snažím věci posunovat dál, nabídnout moderní verzi couture, hrát si s novými tvary, ale zároveň zůstat klasický. Nechci dělat výstřední modely jen proto, aby se o mně mluvilo. Bude se o mně mluvit i tak. Oblékám ty nejslavnější ženy světa, tak to přece nemám zapotřebí," pronese s notnou dávkou sebedůvěry, která teprve jednačtyřicetiletému návrháři rozhodně nechybí.

Nutno dodat, že si takový tón může dovolit. Jeho první haute couture kolekce sklidila úspěch nejen u odborné veřejnosti, ale i u zákaznic. Hned po přehlídce byla polovina představených šatů již zamluvena. Scognamiglio se bez okolků přizná, že svůj úspěch podvědomě očekával. Stejně nadšeně publikum přijalo i jeho jarní kolekci, kterou uvidí i diváci v Praze. Večerní šaty a komplety jsou ozdobeny drobnými kvítky, jež mají podle návrháře představovat ženskou křehkost a zranitelnost. Vyšívané šaty a kabáty doplňují i působivé masky, které dodávají celé kolekci patřičný dekadentní podtón.

Rihannu mám na blacklistu

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se