Budoucí podoba Vltavské filharmonie získává jasnější kontury. Dokončení se totiž blíží podrobná architektonická studie, jejíž aktuální výsledky přijel do Prahy osobně představit zakladatel a kreativní ředitel architektonického studia BIG Bjarke Ingels. A to jako host středeční přednášky Urban Talks v Centru architektury a městského plánování (CAMP).

Projekt, který by měl podle aktuálních odhadů vyjít na necelých 13 miliard korun, se během posledního roku a půl dočkal řady změn. Ty se dotkly i hlavního sálu, který byl upraven tak, aby umožnil lepší výhled a akustiku, na které spolupracují specialisté z japonské firmy Nagata AcousticsBeze změny nezůstaly ani tři menší sály či zkušebna orchestru a takzvaný kreativní hub.

Foyer budovy bylo upraveno tak, aby návštěvníkům poskytlo více prostoru a snazší orientaci. Přibyly také eskalátory pro lepší přístup veřejnosti na střechu budovy, která má sloužit jako živý veřejný prostor. Ve srovnání s původním návrhem se ve výsledném projektu objeví také řádově více zelených ploch a významně posílí napojení na řeku i Negrelliho viadukt.

„Podrobná architektonická studie je pro nás zásadním mezníkem. Na jejím základě se totiž budou moci rozběhnout samotné projekční práce a získávání všech potřebných povolení nezbytných pro to, aby se mohlo v roce 2027 začít se samotnou stavbou, která bude špičkovou ukázkou světové architektury a novou ikonou Prahy,“ přibližuje vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer, který projekt za hlavní město řídí.

Finální podoba studie, která dále rozvíjí vítězný návrh mezinárodní architektonické soutěže, by měla být do rukou investora, tedy města, předána v únoru. Na jejím základě budou moci začít projektové práce, které by měly během tří let vyústit v zahájení samotné stavby, kde své útočiště najdou Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Česká filharmonie nebo hudební oddělení Městské knihovny v Praze. Projekt počítá také s vybudováním restaurace a bistra v nejvyšším patře budovy. Hotovo by mělo být v roce 2032.

Veřejnost se bude moci s novými vizualizacemi, videem s pohledy ze střechy budovy či projektem ve 3D realitě seznámit až do 18. února v CAMP v rámci výstavy věnované Vltavské filharmonii.