Za sto let své existence přivítal hotel La Mamounia v Marrákeši řadu významných hostů – mezi nimi třeba Charlese de Gaulla, Nelsona Mandelu, Charlieho Chaplina nebo třeba Winstona Churchilla. Ten ho dokonce ve své době označil za „nejkrásnější místo světa“. Ke kulatému výročí, které slaví právě letos, si hotel nadělil rekonstrukci interiérů, která nese i výraznou českou stopu. Společnost Lasvit zde totiž realizovala další ze svých velkolepých projektů – tentokrát v podobě devítimetrového svítidla inspirovaného berberskými šperky. Tato pocta marocké tradici navázala na úspěšnou spolupráci s francouzským designovým studiem Jouin Manku z roku 2020, která zvelebila zdejší čajovnu a restauraci.

Jak už je dobrým zvykem, také v případě realizace „Le Chandelier du Centenaire“ hrála zásadní roli symbolika. Instalace připomíná dva propletené náhrdelníky, které tvoří desítky metrů kabelů, spletených do lan v tradiční červené barvě. Ty zdobí na tři tisíce skleněných, ručně foukaných a tvarovaných prvků, které evokují korálky, a pravé stříbrné berberské přívěsky, jež vyrobili místní řemeslníci.

Zdaleka se ale nejedná o jedinou novinku v prostorách luxusního hotelu, který časopis Condé Nast Traveler označil za ten vůbec nejlepší na světě. Čeští skláři z Nového Boru vytvořili také dvě instalace, které dokreslují atmosféru baru Majorelle. Ten je pojmenovaný na počest Jacquese Majorelleho – francouzského malíře a obdivovatele Marrákeše, který se v polovině 40. let 20. století zasloužil o rozšíření hotelu. První z nich funguje jako výrazné nástěnné svítidlo, které díky ručně foukaným skleněným plátkům v sytě zlaté a šalvějově zelené barvě, zasazeným mezi zrcadlové pozadí a ryté sklo, vytváří efekt podobný světelnému gobelínu. Druhá přináší moderní nádech díky použití hranolů – trojúhelníkových skleněných segmentů určených k rozptylování světla do spektra.

 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist