Projekt kostela vypracoval v roce 1898 stavitel Franz Böhm, upravil a zjednodušil jej architekt Max Löw z Brunšviku. Objekt byl zbudován na místě zbořených hradeb jako jedna z dominant nové okružní třídy, po jejímž obvodu začaly vyrůstat monumentální stavby státní, městské i soukromé. V místě jejího lomení se počítalo s architektonickou dominantou, jež získala podobu novogotického evangelického kostela charakteru německé cihlové gotiky. Krátká loď je opatřena hranolovou věží s hodinami a jehlancovou střechou s makovicí a křížem.
Základní kámen Červeného kostela byl položen 16. května 1901 a stavba byla dokončena už o rok později. Kostel původně sloužil pouze německým evangelíkům. Čeští evangelíci jej převzali v květnu 1945 a již v červenci v něm sloužili bohoslužby. Komunistický režim však českým evangelíkům nepřál a bylo rozhodnuto kostel církvi odebrat.
Osud kostela se následně spojil se sousední Univerzitní knihovnou, jejíž fond se začal masivně rozrůstat a v roce 1955 čítal přes 498 tisíc položek. Budova Červeného kostela byla vyklizena pro stavbu regálů, kostel byl odsvěcen, z původního vybavení zůstala pouze kazatelna a objekt začal fungovat jako příruční sklad knih, ovšem bez kvalitního odvětrávání a topení.
Na konci osmdesátých let byl obnoven plášť věže kostela a další opravy proběhly na začátku devadesátých let. V letech 2005 a 2006 pak byla restaurována vitrážová okna. Žádná z těchto úprav však z kostela místo vhodné pro uchovávání knihovních fondů neudělala, přestěhování knih do lepších prostor proto bylo jednou z priorit knihovny. Díky vybudování nového depozitáře v Olomouci-Hejčíně se tohoto cíle v první polovině roku 2019 konečně povedlo dosáhnout.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist