Potkat se s Markétou Zázvorkovou na degustaci je zážitek. Srší energií, odvykládá vám historii nejrůznějších šampaňských domů napříč celou oblastí, korek v lahvi pozná snad na dálku a přesně ví, co s čím párovat, jaké tóny v čem převládají a jak které víno chutná. Zamilujete si ji. A když budete mít štěstí a vezme vás s sebou do Champagne, možná se dostanete i do sklepů, které bývají pro obyčejné smrtelníky zavřené. Třeba do sklepení plného zlatých a stříbrných lahví Armand de Brignac, které patří k nejdražším na trhu.
Její první zkušenost se šampaňským ale byla spíše úsměvná. U Romana Uhlíře v karlínském baru R.U. Shop pila šampaňské Piper Heidsieck. A vůbec jí to nechutnalo. „Přišlo mi příliš šumivé. Bubliny byly velké a bylo jich moc. Nechápala jsem, co na tom lidi mají,“ kroutí hlavou. Od té doby ale už ochutnala nepočítaně dalších lahví šampaňského a dnes už téměř čtyři roky pracuje v Möet Henessy. Na vizitce má napsáno: private corporate & prestige account manager & Champagne ambassador – ve zkratce, stará se o klienty, kteří touží po těch nejraritnějších lahvích.
Často ji potkáte v některém z oblíbených pražských barů, samozřejmě pracovně, ať už je to Zdeněk Oyster’s bar nebo Bugsy’s. Nebo na její malé vinici v Modřanech, kde má asi 60 sazenic. „Jsem členem zahrádkářského svazu v Modřanech, který spravuje vinici u zastávky Belárie. Starám se tam o malou zahrádku plus kousek té sousedovy. Před dvěma lety z toho vzešlo 30 lahví, loni by jich bylo ještě více, ale udělala jsem technologickou chybu ve výrobě.“ Vedle toho už roky jezdí na moravská vinařství do Bořetic k Járovi Springerovi a na Vrbici k Jakubovi Zborovskému. Právě ten ji motivoval k tomu, aby zkusila udělat bubliny vlastní. „Přijít a kritizovat umí každý, ale zjistit, kolik je za tou lahví bublin práce, mě opravdu zajímalo,“ přiznává s tím, že hrozny na své experimenty má od Jakuba – z vinice jménem Trkmanská – a vyrábí u něj ve sklepě. „Ta vinice má jihozápadní expozici a hlinitou půdu. Pěstuje se tady Pinot blanc v biorežimu. Odtud každý rok beru hrozny a zkouším z nich vyrobit sekt. Letos jsem si dokonce koupila svůj první dubový lehce vypálený sud!“ směje se.
A jestli má nějaké nejoblíbenější víno? „Jednoznačně Krug Grande Cuvée. Bylo to víno, které mi otevřelo bránu poznání, když jsem před lety byla na degustaci s Olivierem Krugem v londýnském hotelu Landmark. Tehdy jsem si řekla: Vau, o tom chci vědět víc. Tak to celé začalo…,“ vzpomíná s tím, že vedle toho má slabost i pro šampaňské z odrůdy Meunier. Pokud by měla vybírat z tichých vín, je její volba také jasná – burgundské bílé z Corton Charlemagne, bílá Hermitage z Rhôny, Pinot noir Gevrey‑Chambertin nebo Ryzlink z Německa.
Co koupit, vypít, darovat. Tohle je 9 tipů Markéty Zázvorkové:
Když chcete udělat dojem
Jakákoliv lahev v magnumu (dvojitý objem 1,5 l). Já bych vybrala Ruinart Rosé, je to Champagne, které je cuvée Pinotu noir (55 procent z toho je 18‑ až 19procentní tiché červené víno) a Chardonnay (45 procent). Fermentace probíhá v nerezových tancích. Je jemné, delikátní, sametové. S typicky jemným perlením. Výrazné tóny červeného ovoce (třešní, rybízu, jahod) jsou doplňovány tropickým ovocem. V chuti ucítíte i guavu a liči.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.