Na přelomu minulého a letošního roku se intenzivně mluvilo o satirickém sci-fi K zemi hleď!. Hit z dílny Netflixu ukázal, že streamovací služby mají velkou sílu a svým zásahem dnes dokážou nahradit televize, které dříve debatám o audiovizuálním dění dominovaly. Doba už je zkrátka jinde. A i letos se chystá na streamovacích službách bohatá nadílka, která začala už v adventu a vrcholit bude právě v době vánočních svátků.

Příjemnou vánoční podívanou nabízí třeba třetí řada fantasy seriálu Jeho temné esence na HBO Max, který vychází z knižní předlohy Philipa Pullmana a slibuje epické vyvrcholení příběhu, v němž září i herecká hvězda James McAvoy.

Mezi hlavní prosincové události patřila i premiéra animovaného Pinocchia od slavného režiséra Guillerma del Tora, na jehož dabingu se podíleli Ewan McGregor, Ron Perlman nebo Tilda Swintonová a hudbu složil Alexandre Desplat, kterého si můžete vybavit třeba díky soundtracku k posledním dvěma filmům Harryho Pottera (což je, mimochodem, každoroční streamingová jistota).

 

Novinku pro milovníky Simpsonových si připravilo Disney+. Ve speciálu, který má premiéru 15. prosince, Homer překvapí Marge lístky na koncert operního pěvce Andrey Bocceliho a jeho dětí. Ve stejný den bude mít premiéru jejich společná píseň Feliz Navidad, která v krátkém filmu zazní.

Další zaručenou oddechovku slibuje třetí řada Emily In Paris, která má premiéru 21. prosince na Netflixu. Vrátíme se do Paříže, kde se život mladé Emily (Lily Collinsová) ocitl na křižovatce, jak v oblasti vztahů, tak i práce. Čekejte dalších deset epizod, které nemusí být v rámci seriálu zdaleka poslední…

Hledáte-li zábavu určenou spíše pánům, zadívejte se na Amazon Prime Video, kde se 23. prosince objeví třetí řada seriálu Jack Ryan vycházejícího z románů slavného spisovatele Toma Clancyho. Příběh o někdejším mariňákovi a nynějším CIA analytikovi, kterého představuje John Krasinski, nabírá s každou sérií na kvalitě, a tak bychom se měli dočkat zajímavé podívané.

A teď tři velké trumfy Netflixu. Dva z nich těsně před Štědrým dnem, rovněž 23. prosince. Jeden se jmenuje Na nože: Glass Onion a jde o pokračování úspěšné detektivky s Danielem Craigem v hlavní roli. I druhý díl slibuje vynikající obsazení a spoustu zvratů.

The Pale Blue Eye zase vypráví detektivní příběh, v němž Christian Bale v roli detektiva Landora vyšetřuje sérii vražd. Jeho asistentem ve snímku zasazeném do roku 1830 je mladý Edgar Allan Poe v podání Harryho Mellinga, kromě nich se ve filmu objeví třeba také Gillian Andersonová.

 

30. prosince pak dorazí Bílý šum, který vypadá na první pohled podobně jako loňské K zemi hleď!. Také jde o apokalyptickou černohumornou komedii, tentokrát na ní ale pracoval režisér Noah Baumbach (známý třeba vynikající Manželskou historií). V hlavních rolích se objeví Adam Driver a Greta Gerwigová a řeší se vlakové neštěstí, po kterém unikla do okolí chemická látka.

Streamingové stanice pochopitelně nabízejí i mnoho vyloženě vánočních filmů, jejich kvalita ale bývá kolísavá. Máme-li doporučit jeden, musíme zopakovat náš tip z předchozích let: španělský animovaný snímek Klaus, který pojednává o počátcích Santy Clause.

Pokud novoty nejsou pro vás, nezoufejte. Stále rostoucí nabídka streamingových stanic také znamená, že čím dál více klasik najdete právě v jejich archivu. A tak pokud se vám nechce experimentovat, zapněte třeba Disney+ a najděte si Sám doma. Jen pozor, ať si nepustíte moderní remake…