Na televize je o Vánocích spoleh: znovu nabídnou tančícího Hugha Granta v Lásce nebeské, zase bude Kevin chránit dům před zloději v Sám doma a nebudou chybět ani nerozbitné hrníčky v Pelíšcích. Zato streamovací služby musí zaujmout něčím jiným, a tak v posledních letech nabízejí celou řadu novinek: mnohdy průměrných, ale některé z nich za pozornost stojí.

Mezi všemi vyčnívá loňský španělský animovaný film Klaus, místy vtipná, jindy zase dojemná pohádka o začátcích Santy Clause. Body sbírá jak perfektním audiovizuálním zpracováním, tak i emotivními scénami, což z něj činí ideální vánoční podívanou. Najít ho můžete na Netflixu.

Tamtéž se před rokem objevila norská minisérie Vánoce u našich o zdravotní sestře Johanne, která zalže rodičům o tom, že má přítele a slíbí ho přivést na Vánoce. A tak si musí rychle někoho najít. Šest dílů oddychové podívané příjemně uteče a kulisy vánočního Norska perfektně dokreslí sváteční atmosféru.

Především děti může zaujmout Vánoční kronika, vizuálně atraktivní snímek s Kurtem Russellem v hlavní roli Santy, který musí zachránit Vánoce poté, co mu dva sourozenci nabourají sáně. Letos pak uvedl Netflix i pokračování, které však už za moc nestojí, navzdory tomu, že ho natočil Chris Columbus, režisér Sám doma.

Mladší publikum ocení také novodobé zpracování Grinche, tedy animovanou verzi příběhu o rozmrzelém zeleném tvorovi, který se rozhodne ukrást obyvatelům jedné vesničky Vánoce. Dva roky starý snímek se stal vůbec nejvýdělečnějším vánočním filmem, předstihl i dlouhodobého lídra Sám doma.

Lehce nad průměr lze zařadit loňskou romantickou komedii Last Christmas, ve které, jak název napovídá, není nouze o slavný hit od George Michaela. Snímek s nijak důmyslným příběhem pozvedá silné obsazení: kromě titulní Emilie Clarkové, známé z Hry o trůny, se v něm objeví i Emma Thompsonová nebo Michelle Yeoh. 

BBC loni uvedlo nové zpracování Vánoční koledy, za nímž stojí hvězdná jména: producenty jsou Ridley Scott nebo Tom Hardy, scénář psal Steven Knight a v hlavní roli se objevil Guy Pearce. Třídílná minisérie uvádí klasickou povídku od Charlese Dickense v temnější a depresivnější podobě a zhlédnout ji můžete na HBO GO.

Oddychovou, avšak nijak důmyslnou zábavu nabídnou i snímky Šťastné a veselé s Kristen Stewartovou nebo Sváteční rande s Emmou Robertsovou o dvojici, která uzavře dohodu, že si bude na všech oslavách v roce dělat doprovod, aby nebyli sami. Jak už ale tušíte, u takové dohody se těžko vydrží...

Snad si tedy v našem výběru něco najdete i vy. A kdo ví, třeba překvapí s novými pohádkami i české televize. Koneckonců čtyři roky starý Anděl páně 2 je sázkou na jistotu. Tak šťastné a veselé sledování!