Jureček Říčany

Jureček Říčany

Oblíbená destinace poblíž Prahy nabízí přírodní koupaliště i útulnou restauraci s terasou. Chodíval do ní prý často i herec Oldřich Nový a prvorepublikovou atmosféru si místo zachovalo dodnes. Kuchyně na Jurečku taky patří k těm lepším, to samé se ale nedá říct o nepříliš vstřícné obsluze.

Koupaliště Dachova u Hořic

Koupaliště Dachova u Hořic

Prvorepublikových plováren najdete v Česku hned několik. Jedna z nich je v osadě Dachovy u Hořic, která je oblíbeným cílem milovníků koupání, ale také filmových štábů, natáčel se tady třeba film Eliška má ráda divočinu s Bolkem Polívkou. Od koupaliště z roku 1925 si můžete vyrazit i za lesním pramenem Kalíšek.

Městské lázně Mšeno

Další klenot z období první republiky, konkrétně z roku 1932, a zároveň lahůdka pro obdivovatele stylu art deco. Lázně v Mšeně jsou ideálním cílem pro opravdu horké dny. Padesátimetrový bazén se napájí vodou ze skalního pramene a jeho teplota se drží relativně nízko. V areálu najdete i dětské brouzdaliště a houpačky.

Městské koupaliště Opava

Městské koupaliště Opava

Stometrový bazén s vyhřívanou vodou je hlavním lákadlem koupaliště v Opavě, které vzniklo v roce 1931. A prvorepublikový duch z něj dýchá dodnes, i díky originálním skříňkám a číslování ve stylu třicátých let nebo stylové kavárně.

Městská plovárna Luhačovice

Plovárna Luhačovice

Historie funkcionalistické plovárny sahá až do 20. let, kdy vznikla původní podoba podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. V novém tisíciletí se dočkala přestavby a nabízí krytý bazén, venkovní terasy, vířivku či letní kino.

Letní plovárna České Budějovice

Letní plovárna České Budějovice

Architekt Karel Chochola navrhl funkcionalistickou plovárnu, která se otevřela v roce 1933. I ona se před 12 lety zrekonstruovala a je oblíbeným cílem v letních měsících na jihu Čech. Po rekonstrukci nabízí nově i vodní atrakce či čtyřdráhové skluzavky.

Tyršovo koupaliště

Tyršovo koupaliště

Historie koupaliště ve Dvoře Králové sahá rovněž do roku 1933, z té doby se zachoval dodnes altán a restaurace. Mimo atmosféru rozmarného léta nabízí dva velké bazény, malý bazén pro děti nebo tenisový kurt. A kromě toho také dost zeleně, ideální pro odpočinek během horkých dnů.

Plovárna Litomyšl

Plovárna Litomyšl

Litomyšl je vždy dobrým tipem na výlet, v zimě i v létě. Teplé měsíce ale nabízejí i možnost vyzkoušet areál bazénu a plovárny. Atraktivnějším cílem se jeví bazén oceněný jako Stavba roku 2011, na plovárně si ale můžete užít koupání venku i s výhledem na architektonickou perlu východních Čech (viz úvodní fotka v textu).