V roce 2021 se bude Designblok zabývat hledáním štěstí. Po měsících pandemie zvolili organizátoři právě štěstí jako hlavní téma, které bude propojovací linkou festivalu, od vizuálu a podoby Designérie po jednotlivé instalace a doprovodný program.
„Uplynulý krizový rok obnažil touhy staré jako lidstvo samo – touhy po štěstí, po zdravém a naplněném životě. Vyvolal otázky, zda žijeme správně a naplno. Zda jsme šťastni. V roce 2021 se bude Designblok zabývat právě hledáním štěstí. Budeme sledovat trendy, které jsou v designu jasně patrné – návrat k přirozenosti, k přírodě, k člověku a jeho potřebám. Optimismus, opravdovost. Obnova. Renesance hodnot lidskosti, hledání štěstí, návratu k sobě samému a svým potřebám. To jsou hodnoty, které design může pomoci přinést a které chceme přiblížit široké veřejnosti,“ vysvětluje Jana Zielinski, ředitelka Designbloku.
Vizuál letošního ročníku vznikl zachycením okamžiku, ve kterém bylo umělými prostředky simulováno štěstí. Série fotografií nahodilých průsečíků letu člověka a květiny se staly základem celkové kompozice. Vizuál se bude postupně proměňovat, skládat, rozkládat a doplňovat i o nové fotografie.
„Vzali jsme barvy, květiny, možnosti skoku i vrcholný let a v jeden okamžik je vrhli před objektiv. Něco se stalo. Vizuálem se nesnažíme doslovně vyjádřit štěstí, ale spíš nastavit prostředí, parametry, pocit. Ve výsledku nepůjde o jednu fotografii s titulkem, ale postupnou vlnu obrazových asociací, které nás doufejme přivedou k přemýšlení o pojmu štěstí, o hodnotách, které nám přinesl tento zvláštní čas pandemie, i k novým konkrétním předmětům a tvůrčímu úsilí, které za nimi stojí. Štěstí jako odraziště. Nová renesance. Vizuál jako symbol,“ popisuje Jiří Macek, kreativní ředitel Designbloku.
Momenty zachytil fotograf Salim Issa a výslednou grafickou stránku vizuálu zpracovala Martina Černá ze studia Imagery. Další varianty vizuálu budou odhalovány postupně s blížícím se začátkem festivalu.
Každý rok se konceptu a podoby Designérie, centrálního prostoru Designbloku, chopí přední český designér. Letos to budou rovnou dva. Po minulých ročnících v režii Maxima Velčovského, Lucie Koldové či Jana Plecháče přebírá štafetu dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal, laureáti hlavního ocenění Cen Czech Grand Design za rok 2020.
Jejich svěží přístup k designu vystihuje fenomén do it yourself, který se společně s tématem štěstí promítne i do letošní Designérie. „Je srdcem Designbloku, místem setkání, odpočinku a zážitku. Designérie je pro nás oázou, která nabízí nejen dobrou kávu, ale i radost z tvorby. Štěstí tak prochází žaludkem i rukama. Posadíme se na upcyklovaný nábytek, budeme pít kávu, klábosit, odpočívat, přemýšlet a tvořit,“ popisují budoucí Designérii její autoři Eduard Herrmann a Matěj Coufal.
Mimo Gabriel Loci a Uměleckoprůmyslové museum se do programu Designbloku tradičně zapojuje řada galerií, showroomů a pop-up shopů po celé Praze. Po loňské pauze se letos mohou návštěvníci těšit na bohatý doprovodný program i zahraniční hosty.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist