Co způsobuje úbytek včel? Proč jsou berušky opomíjené hrdinky zahrady? A jaká bylina se v tradičních léčivých přípravcích používá už od 17. století? Společnost Weleda slaví sto let své existence a za tu dobu nasbírala mnoho cenného know-how. Vznikla v roce 1921 jako malá farmaceutická laboratoř na antroposofických principech Rudolfa Steinera a dnes je celosvětově největším výrobcem léčiv přírodní medicíny a certifikované přírodní kosmetiky. Od samého počátku je její vizí propojovat člověka s přírodou a připomínat, jak důležité je žít v souladu.
Pro své produkty používá přírodní suroviny v té nejvyšší kvalitě od fair trade partnerů, ať už je to levandule z Moldávie, březové listy z Česka nebo jojoba z argentinské pouště. Už od založení jsou ale neodmyslitelnou součástí firemní kultury vlastní zahrady. Je to jeden ze způsobů, jak si zajistit stálý přísun čerstvých a sušených rostlin, ale také možnost, jak lidem zprostředkovat hmatatelnou ukázku základní filozofie značky. Celkem má dnes Weleda osm zahrad, a to třeba ve Francii, Nizozemsku, Brazílii, Argentině nebo na Novém Zélandu. Ta největší je ale v německém Schwäbisch Gmündu, a s dvaceti hektary je dokonce největší svého druhu v Evropě.
I britský přírodovědec David Attenborough upozornil ve svém posledním velkolepém dokumentu Život na naší planetě na klíčový prvek pro stabilitu ekosystémů. Je jím biodiverzita, které však monokulturním pěstováním ubývá. V zahradách společnosti Weleda proto rozmanitost nezná limitů. Naleznete tu 260 druhů rostlin, které se pěstují přísně biodynamicky, a pouze 180 z nich se používá do léčivých přípravků a kosmetiky.
Místní zahradníci se dívají na rostliny a zahradu jako na celý organismus. Věnují pozornost komplexním vztahům mezi rostlinami a typem půdy, podporují jejich růst a jsou aktivní a kreativní tam, kde příroda potřebuje pomoc. Například pod stínem tunelu z křídlatky roste chráněná kapradina, která tam má stejné světelné podmínky, jaké by měla ve svém přirozeném prostředí v lese. Obrovské bohatství květin láká množství hmyzu, včetně toho užitečného, jako jsou pestřenky, parazitické vosičky a také berušky.
Každý, kdo zahradu navštíví, může být na vlastní oči svědkem výhod, které pěstování v harmonii s přírodními zákony a rytmy přináší. Ne všichni ale tuto možnost mají, a tak se Weleda rozhodla představit v rámci oslav svůj nový projekt. „Otevřená zahrada“, který najdete na webu opengarden.weleda.cz. Jde o digitální platformu, díky níž se kdokoliv může odkudkoliv ponořit přímo do záhonu měsíčku lékařského, porozhlédnout se po poli arniky v rumunských Karpatech nebo si poslechnout různé odborníky diskutující o podnebí, kvalitní půdě či přírodních zdrojích. Zaposlouchat se ale lze i do zpěvu ptáků v Brazílii nebo můžete pomocí kvízu odhalit svůj dokonalý botanický protějšek.
„Naše nová iniciativa má za cíl zapojit a inspirovat lidi. Zároveň nám má pomoci přiblížit se přirozenému světu v době, kdy jsme si všichni uvědomili jeho důležitost pro náš blahobyt. Lidé jsou v ochraně životního prostředí stále aktivnější a chtějí znát původ produktů, které používají. Doufáme, že Otevřenou zahradou ožije naše jedinečná cesta, po které ve Weledě kráčíme,“ vysvětluje Daniel Kugler, ředitel digitální divize značky.
Inspirovat chce Weleda také v rámci zodpovědného byznysového přemýšlení. Kromě poctivě vyplácených odměn farmářům podporuje na mnoha místech i vzdělání místní komunity. V Maroku, kde je sběr plodů argánie ženskou doménou, pomohla otevřít školku a školu. V Mexiku, kde získává sezamový olej, zase pomohla farmářům zajistit lékařskou péči, v rámci které každý z nich získá sérum proti smrtelnému štířímu kousnutí.
Na začátku byla vize a malá laboratoř. Ta laboratoř už je sice větší, ale vize přetrvává. A ve světě se čím dál víc ukazuje, že udržitelnost a úcta k lidem a přírodě jsou součástí nejen našich kořenů, ale i naší budoucnosti.
Příroda na dlani
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist