Patří k nejuznávanějším architektům na světě. Člen takzvané newyorské pětky, tvůrce "zakázky století", muž, který navrhl stovky domů, přičemž celý život prožil v bytě. "Měl jsem plné ruce práce s navrhováním domů pro ostatní lidi," říká v rozhovoru pro magazín proč ne?!
Richard Meier (82) je architektem velkých staveb. V ostrých křivkách se zakrajují do prostoru a bíle svítí do dáli. The High − muzeum umění v Atlantě, sídlo televize Canal+ v Paříži, návštěvnické centrum Atheneum v Indianě, římské muzeum Ara Pacis, ale především muzejní komplex Getty Center v Los Angeles − ona "největší zakázka 20. století". Ten navrhl v roce 1984 a ve stejný rok získal coby tehdy nejmladší designér prestižní Pritzkerovu cenu, označovanou za architektonického Oscara. Svůj otisk zanechal i v Česku. Podílel se na nové podobě budovy City Tower na pražském Pankráci a navrhl i sousedící kancelářskou budovu City Green Court. Domy v Oaks Prague budou jeho prvními rezidenčními stavbami v zemi.
Jaký je podle vás rozdíl mezi obyčejnou stavbou a architekturou?
Něco postavit je jednoduché, ale skutečná architektura je promyšlené tvarování prostoru. Prostoru, v němž žijeme a pracujeme. Jen málo lidí si uvědomuje, jak důležitá architektura skutečně je. Všichni cestujeme po světě. A proč cestujete? Abyste se podívali na vlastní oči na dokonalé stavby, které často vznikly v dávné minulosti. Architektura je neodmyslitelnou součástí lidského života. A na to bychom při budování našich měst měli myslet. Abychom mohli vytvářet prostředí, které lidi povznáší.
Geometrie v bílé
Jak ale poznáte, že budova, kterou navrhnete, bude dobrá i za dvě stě let?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.