Lepší je vyběhnout brzo ráno, nebo když zapadá slunce. Povrchy se střídají, občas stará dlažba, občas trochu písku, ale lidí kolem je méně a dvanáctikilometrová promenáda kolem moře, které se již 135 let poeticky říká Lungomare, dovoluje držet tep v pohodové aerobní zóně. Tady, jen pár desítek minut od průmyslového města Rijeka, vznikal moderní turismus v Chorvatsku. A ovlivnil při tom i kus Itálie, Rakouska a pochopitelně také zámožné Pražany.
„První opravdu turistický hotel na východě Jadranu je zdejší hotel Kvarner. Postaven v Opatiji v roce 1884 podle plánů vídeňského architekta Franze Wilhelma,“ říká s trochou pýchy dlouholetých místních obyvatel Vedrana Baretić ze společnosti Liburnia Hotels & Villas, která zde vlastní největší síť hotelů, včetně zmiňovaného Kvarneru, nebo i moderního pětihvězdičkového Ambasadoru s vlastní fine‑diningovou restaurací Cubo a wellnessovým centrem, zabírajícím pozemek pro velký dům. Kolem Vedrany se zelená velký centrální městský park plný palem a subtropických vzácných dřevin, který je kultivován už více než sto let a barvy tady neztrácejí sytost ani v době, kdy je v Česku sníh a minus deset.
Právě pro mírné podnebí vhodné pro léčbu plicních onemocnění si na konci devatenáctého století první turisté, kteří se tehdy pochopitelně rekrutovali z nejbohatších vrstev, zdejší pobřeží oblíbili. Jezdila sem císařská rodina a dvanáctikilometrová „Lungomare“ promenáda, jejíž první část se dokončila v roce 1889, se jmenuje celým názvem – jak jinak: Promenáda Frantšika Josefa I. Vše přitom vzniklo tak, že si první vilu v rybářské vesnici postavil už v roce 1844 bohatý obchodník z Rijeky Iginio Scarpa, založil místní výjimečný park a začali ho navštěvovat zámožní přátelé z habsburské monarchie. Definitivní punc toho správného místa pak dal výkonný ředitel jižní části rakousko‑uherské železnice Friedrich Schüler, který si zde v roce 1882 nakoupil pozemky a začal s developmentem. To vše jen devět let poté, co železnice poprvé zastavila na dostřel města.
Chorvatský běh s čokoládou v puse
Ve dvacátých a třicátých letech dvacátého století už pak bylo místní pobřeží „rock star“ destinací pro rakousko-uherskou a italskou smetánku a téměř deset let zde měl koupený dům i jeden z nejslavnějších českých houslistů Jan Kubelík, jenž definici zámožné výstřední hvězdy díky svým americkým koncertům bohatě splňoval. Dnes má ve městě moderní sochu, která stojí před hudebním pavilonem a autorkou je Tatjana Kostanjevičová.
Že celá ta rakousko-uherská historie vypadá jako zaprášená nuda? Omyl, v Opatiji to žije. A čím dál víc. Po socialistickém omšení a smutných devadesátých letech město v posledních dvou dekádách opět jede naplno, kromě turistů přitahuje díky poloze také byznysové kongresy z celé Evropy, a navíc pořádá prakticky každý měsíc nejrůznější festivaly. Nejznámější a nejnavštěvovanější je hudební RetrOpatija, kdy se na konci června město promění na víkend v to nejlepší hudební (ale i jiné) retro a začne třídenní party plná swingu, rocku, jazzu, elektrického disca, pin‑up girls a starých aut. Letos vše vypukne ve čtvrtek 27. června. V lednu lze navštívit festival masek, v listopadu zase festival čokolády, na který se jezdí chlubit i nejlepších vídeňští čokolatéři a bohatý je zde také advent. A pokud někdo zatouží po horské přírodě, necelých 15 kilometrů z centra je vstup do přírodního parku Učka, což je 146 kilometrů čtverečních chráněné přírody v průměrné nadmořské výšce 750 metrů. Dost na vyčištění hlavy i po dlouhé noci.
O vzduch, přírodu a odpočinek tady jde totiž stejně pořád nejvíc. Jestliže vše vzniklo jako ozdravovna pro plíce díky mořskému podnebí a lehké středomořské kuchyni říznuté Itálií, dnes je to… vlastně to samé. Jen vše zastřešují moderní pojmy jako longevity, wellbeing či work‑life balance. Místní hotely s nimi vsázejí na turisty, kteří je mají díky relativní blízkosti Vídně a Budapešti jako cílovou destinaci pro odpočinek a sport třeba jen na prodloužený víkend. Z Prahy je to přece jen dál, osm hodin svižné jízdy, ale hlavně na jaře a na podzim to může být hezká alternativa nudným lázním. Tady totiž pořád dýchá mocnářství se špetkou Itálie a dvanáctikilometrové Lungomare navrch.
Chorvatský běh s čokoládou v puse
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist