Od technického muzea z Prahy vyrazila ve středu ráno nová vytrvalostní veteránská jízda s českými kořeny. Dvacet soutěžních posádek s dvacítkou svých muzejních kousků má za cíl 2200 kilometrů vzdálený Istanbul a na cestu jen čtyři dny. Za nápadem stojí automobilový nadšenec a byznysmen Josef Zajíček. „Myšlenka vydat se klasickým automobilem na jihovýchod Evropy vznikla na základě dlouholeté spolupráce s tureckým obchodním partnerem. Je to výzva nejen pro auto, ale i pro posádku. Bude to intenzivní a určitě ne pro každého, ale zvládnout tak velkou cestu je to, co jinde nezažijete,“ komentoval start majitel Autodromu Most a hodinářské značky Robot, který řídí Tatru 603 z roku 1959.

Cesta je rozdělená na jednodenní etapy, které povedou přes Rakousko, Slovensko, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko a vyvrcholí příjezdem do Istanbulu, kam mají posádky dorazit v sobotu 20. května. Denně by měly ujet přes 500 km a kromě průjezdných bodů je samotná trasa závodu pouze doporučená. Jízda je určena pro veterány se stářím nad 30 let a mezi přihlášenými vozy je pestrá směsice vozů od Škody Octavia z roku 1960 či Škody 100 z roku 1975 přes BMW 3.0 E9 CSi (1974) až po Rolls-Royce Corniche. Nejstarším autem je Škoda 1102 Tudor Roadster z roku 1951.

Ve startovním poli se sešli příznivci starých aut převážně z řad majitelů firem a manažerů. Mezi mediální partnery patří také lifestylově-byznysový magazín PročNe z vydavatelství Economia, který v závodě zastupuje šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek se svou Škodou 110R Coupé z roku 1979. „Zatím mi to přijde jako skvěle strávená dovolená, uvidíme, zda auto dojede dál než do Brna a jak to bude s nadšením po pár stovkách kilometrů,“ uvedl Mašek za posádku s názvem „Istanbul? PročNe!“.

Josef Zajíček chce udělat z jízdy „Oldtimer Express Praha–Istanbul“ tradici a věří, že nezůstane u jednoho ročníku. Cesta se pochopitelně drží směru legendárního železničního spoje a v Istanbulu by měla být zakončena slavnostním večerem za účasti prezidenta tamního národního autoklubu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist