Od doby, kdy australské doly ohlásily ukončení těžby růžových diamantů, po nich svět blázní. Růžový 1ct diamant výjimečné kvality, který přicestoval do pražského ateliéru ALO diamonds, má hodnotu i jedinečnost potvrzenou mezinárodním certifikátem.

„Specializujeme se na investiční šperky a růžových diamantů této kvality je na světě minimum,“ říká klenotník Alojz Ryšavý. Obvykle se draží jenom na burzách, kam mají přístup pouze ověření klenotníci. Na koupi prstenu ALO diamonds se vzácným růžovým diamantem, jaký ještě na území Česka nebyl k vidění, je již několik vážných zájemců.

Hodnota investičního šperku s centrálním 1ct diamantem, který je lemovaný 12 růžovými diamanty a dvěma bílými diamantovými kapkami, je více než 17 milionů korun. Budoucí kupec kromě výjimečného vkusu prokáže i investorský talent. Růžové diamanty jsou extrémně vzácné a jejich cena neustále roste.

Potvrzuje to index Fancy Color Diamond výzkumné nadace Fancy Color Research Foundation. Za poslední dekádu rostly ceny růžových diamantů o 116 procent, ještě více pak v posledním roce vlivem pandemie. Pokud se podíváme na posledních dvacet let, tak cena růžových diamantů stoupla celkem o 500 procent! Dosahují i dvacetinásobek ceny bílého diamantu.

Kráse barevných diamantů dává vyniknout kvalitně a precizně zpracovaný brus, který jeho cenu zvyšuje. Právě tvar hrušky neboli kapky svědčí něžné růžové barvě a zároveň i opticky přidává na velikosti. Růžová diamantová kapka upoutá ať už jako solitér, anebo obklopená jemnými bílými diamanty.

„Čím je barva sytější a rovnoměrně rozložená, tím je drahokam cennější. Krásu samozřejmě dotváří excelentní brus. Nejoblíbenějšími tvary v případě růžových diamantů jsou emerald, briliant, hruška anebo ovál,“ dodává Alojz Ryšavý.

I ten nejdražší diamant v současnosti je růžový. Má název Pink Star a velikost 59,60 karátu. V roce 2017 za něj v dražbě zaplatil jeho majitel 71,2 milionu amerických dolarů (nynějším přepočtem 1,6 miliardy korun). V loňském listopadu se v aukční síni Sotheby´s netrpělivě očekávala dražba vzácného růžového diamantu Spirit of Rose objeveného v ruském dole Alrosa o váze 14,83 karátu. Aukce skončila na rekordní částce 26,6 milionu amerických dolarů (600 milionů korun). 

Na vzácné růžové kousky čekají sběratelé roky a jejich čekání bude stále delší, protože hlavní světový zdroj produkce růžových diamantů, australský důl Argyle, byl koncem roku 2020 uzavřen. Odborníci se shodují, že s klesající globální produkcí se růžové diamanty stávají extrémně vzácné a čím dál cennější. Slova odborníků probouzejí dravost sběratelů a milovníků investic do diamantů či šperků s investičními diamanty.