Upozornění na úvod: tohle nebude průvodce po každém dress codu na světě. To ani není možné. Organizátoři společenských akcí se totiž snaží být stále kreativnější a vymýšlet stále neotřelejší zadání, vztahovat se ke specifickým módním událostem či směrům.
Na druhou stranu, čím neobvyklejší zadání, tím méně lze spoléhat, že ho účastníci dodrží. Kdo vyžaduje specifický styl oblékání, volí zaběhnuté termíny s veskrze jasnou definicí. Tak si je pojďme projít. Připomínáme, že jde o pánskou variantu, jelikož náš seriál se zaměřuje na muže. A jako obvykle dodáváme, že se můžete o radu obrátit i na personál prodejen, třeba u partnera tohoto seriálu ANSON’S, který má v Česku více než 1 000 metrů čtverečních nákupní plochy.
Nejformálnější možností je white tie. Používá se na nejslavnostnější akce, plesy v opeře. Pro muže to znamená frak, bílou vestu a speciální white tie bílou košili s odepínacím límečkem.
Častěji je možné u slavnostních akcí konaných ve večerních hodinách vidět předepsaný black tie. Část lidí se stále domnívá, že jde o černý oblek s kravatou. Nikoliv! Black tie je jedině smoking s bílou košilí a černým motýlkem. Pozor, abyste neměli příliš dlouhé nohavice, a také se, což možná někoho překvapí, u varianty black tie opomíjejí hodinky.
Black tie má různé subvarianty, například black tie optional, který připouští místo smokingu oblek. To neplatí pro creative black tie, ten jen lehce rozvazuje ruce: můžete si vzít černou košili nebo smoking s různými detaily.
Business formal je pak klasická reprezentativní varianta, která se používá v zaměstnání ve formálnějších profesích. Pro muže to znamená tmavý oblek, tedy včetně kravaty a ideálně se sladěnými doplňky. Business casual pak kravatu nevyžaduje, zároveň je uvolněnější i ohledně barev: zvolte klidně modrou, hnědou nebo béžovou a vezměte si chinos kalhoty.
Na pozvánce můžete objevit i heslo „semi formal“. Může znít uvolněněji, ale není to úplně pravda. Využívá se třeba na svatbách. Přes den splníte dress code oblekem ve světlejších barvách, po 18. hodině ve tmavších.
Velmi často lze narazit na variantu cocktail, používanou pro méně formální společenské akce nebo firemní večírky. Zadání je poměrně volné, nic nezkazíte oblekem, nemusíte si ale brát kravatu ani čistě bílou košili.
Oblíbenou variantou je také casual chic, někdy označovaný jako smart chic nebo dressy casual. Nemá tak vysoké formální požadavky, vyzývá ale k zajímavější variantě oblečení. Můžete si vzít výraznější kousek oblečení, případně ozdobit outfit výrazným a neokoukaným doplňkem. Na letních akcích se často můžete setkat s variantou summer chic, tedy letním oděvem s nějakým elegantním prvkem.
Smart casual je typ oblečení, který mnoho z nás běžně používá do zaměstnání nebo společnosti obecně. Má být elegantní, ale zároveň nevyžaduje formální prvky. Můžete tedy kombinovat, jak uznáte za vhodné (a stylové). U smart casual se nemusíte bát tenisek, klidně si můžete vzít triko a na něj sako a k tomu třeba džíny.
Ať už vyrazíte na jakoukoliv akci, obvykle platí, že je lepší s formálností oděvu nehazardovat, raději se obléknout elegantněji než podcenit slavnostní význam události. Vyvarujte se také nečistot na oděvu či nevyžehlených záhybů. A pozor i na obsah kalhot, přeplněné kapsy nedělají dobrý dojem u žádného dress codu. Tak vzhůru do víru dění!
Jak vyzrát na každý dress code
Partnerem projektu je společnost ANSON’S, kde najdete v prodejnách Westfield Chodov a Arkády Pankrác originální výběr mezinárodních i exkluzivních značek a unikátní nákupní zážitek.
Jak vyzrát na každý dress code
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist