Microgreens se začaly objevovat v nabídkách šéfkuchařů v 80. letech minulého století. Ze začátku jich bylo jen několik málo druhů: bazalka, koriandr či červená řepa, postupem času jich ale začalo přibývat a šířily se z americké Kalifornie po celém světě.

Dnes už se pevně usídlily i v Česku a lze je najít jak v restauracích, tak si je zakoupit a pěstovat doma. Jedním z tuzemských propagátorů a prodejců je třeba projekt Tvojefarma.cz, e-shop se zahradním vybavením, který funguje od roku 2015.

Od začátku se snažil nabízet především to, co jeho zakladatelé zahlédli v zahraničí a přišlo jim, že to na českém trhu chybí. Podobnou cestou sem přivezli i microgreens. „Nejprve jsme si nakoupili semínka a zkoušeli něco vypěstovat doma,“ vzpomíná Lukáš Doležal, který spolu s Lászlem Sztancsikem firmu založil. „Pěstování nás všechny nadchlo, obzvláště děti baví pozorovat celý proces růstu od zasetí až po vyklíčení rostlinky, která se dá nakonec sníst, a to i když bydlíte v bytě a zahrádku třeba nemáte. Proto jsme se rozhodli začít prodávat produkty microgreens i na našem e-shopu.“

Microgreens se rychle staly oblíbenými a Doležal a spol. tak začali připravovat i sady, v nichž kladli důraz na to, aby všechny součásti byly recyklovatelné. „Naše microgreens pěstební sada se tak skládá z biologicky rozložitelných kelímků, pytlíčky na semínka jsou z recyklovaného papíru a substrát je ze 100% kokosové tablety, v níž není použita rašelina. Je pro nás velmi důležité, abychom co možná nejméně zatěžovali přírodu,“ upozorňuje Doležal, jehož obchod nabízí zákazníkům i designovou betonovou misku na pěstování.

Microgreens
Microgreens
Foto: Tvojefarma.cz

Hlavním tahákem pěstebních sad microgreens je kromě praktičnosti jejich využití také jednoduchost pěstování. „Sady jsme koncipovali tak, aby bylo pěstování pro zákazníky nejen zábavné a nenáročné, ale i tak, aby si každý dokázal v pohodlí domova vypěstovat svůj kelímek zdravé a chutné mikrozeleniny. Sada obsahuje vše potřebné k pěstování, stačí jen nalít trošku vody a je hotovo,“ láká Doležal. 

Pěstování navíc nemusíte omezovat na teplé měsíce. Stačí, když pro pěstební sadu najdete slunné a teplé místo, třeba na parapetu u okna. I proto je Češi kupují celoročně a šlo i o oblíbené vánoční dárky.

Microgreens jsou ideálním doplňkem současné doby. Ladí jak s módní snahou žít zdravě, tak i s domácím vařením, k němuž se během pandemie uchýlili takřka všichni. „Mnoha lidem už nestačí posypat jídlo jen pažitkou či petrželkou, chtějí něco nového, originálního a přitom zdravého a chutného, mikrozelenina obsahuje spoustu vitaminů a minerálů. Navíc microgreens dokážou ozvláštnit pokrm nejen chuťově, ale dodají mu šmrnc i pro oko,“ upozorňuje Doležal.