Smaragdy patří mezi nejoblíbenější drahé kameny Jitky Kudláčkové a jejího týmu a ve špercích rodinné zlatnické firmy mají své nezastupitelné místo. Po dlouholeté spolupráci s dodavatelem jedněch z nejkvalitnějších smaragdů na světě, rodinnou firmou z Kolumbie, která tyto drahé kameny těží a brousí již po generace, vznikl nápad vytvořit společně jedinečný šperk. Výjimečná sada, která prezentuje unikátní náhrdelník doplněný o prsten a náušnice, zamíří na prestižní světovou šperkařskou soutěž.

Kvalitní smaragdy jsou velmi vzácné, protože jejich ložiska se stále zmenšují. Práce s nimi je delikátní a vyžaduje opravdového mistra zlatníka. „Tento šperk má pro nás nejen estetický, ale také symbolický význam. Ztělesňuje 30 let naší společné práce a naši lásku k řemeslu,“ říká Dušan Mlynarčík, spolumajitel a ředitel JK.

Celkem bylo při výrobě náhrdelníku použito 16 špičkových smaragdů stejné barvy a jedné z nejvyšších kvalit na světě. Smaragdy pocházejí z nejvýznamnějšího naleziště, oblasti Muzo v Kolumbii. Shromáždit takto výjimečnou sadu kamenů trvalo 20 let a jejich celková váha je bezmála 25 karátů. Podle Kolumbijců má v sobě mít správný smaragd „fuego“, tedy oheň, a ten dokáže zažehnout i v lidech, kteří zelené barvě obyčejně neholdují. Říká se, že kdo spatří smaragd z oblasti Muzo, svůj vztah k zelené přehodnotí a smaragdy si zamiluje.

Výjimečný šperk od české firmy JK Jitka Kudláčková

Samotný šperk prošel několika vývojovými fázemi, aby nakonec zvítězilo provedení v bílém zlatě, které je v dokonalém kontrastu k sytě zelené barvě. Design pracuje s prvky gotiky a při jeho tvorbě byly využity rozličné zlatnické techniky. Sada šperků je osázena téměř sedmi sty diamanty s briliantovým brusem.

Autorem návrhu i realizace je dlouholetý člen JK týmu, zlatník a designér David G. Hrubec, který je také držitelem prestižního světového šperkařského ocenění. „U šperků z této sady jsme využili speciálního efektu parabol, které jsou umístěny pod smaragdy, a dávají tak  kamenům úžasný jas a rozměr,“ říká autor.

Hodnota sady šperků dosahuje osmi milionů korun. „V čase ale určitě poroste, je to dáno výjimečností smaragdů i originálním nadčasovým designem a zpracováním. Jde o  opravdový investiční šperk,“ říká Dušan Mlynarčík.