César Augusto Martí Marcelo žil od dětství obklopen cukrovou třtinou. Nekonečná pole, která se táhla, "kam až oko dohlédlo", ho fascinovala. Stejně jako její sladká chuť. Narodil se v Santo Domingu, v centrální kubánské provincii Villa Clara, kde se po celé generace cukrová třtina pěstuje i zpracovává. Od svých prarodičů se naučil vše, co o ní věděli, vydal se studovat technologické postupy, začal pracovat ve zpracovatelském průmyslu. A snil o tom, že jednou navrátí k životu tradiční kubánské rumy, které se vyráběly v 19. století.

To se mu podařilo. Pro společnost Moët Hennessy vytvořil Eminente, rum, který se díky unikátnímu způsobu a míchání aguardientes řadí k těm nejlepším. Poměr zralých aguardientes u Eminente Reserva je celých 70 procent, má hlubokou chuť, plnou barvu a po dubových sudech, ve kterých dřív zrál bourbon, irská whiskey nebo skotská whisky, je cítit kouřem.

César Augusto Martí Marcelo
César Augusto Martí Marcelo
Foto: Moët Hennessy

"Francouzi a Jihoameričané vědí všechno o víně, Kubánci zase o cukrové třtině. Je to v DNA našeho národa,” prozradil v jednom rozhovoru Martí. "Znalost každé fáze výroby je jistě rozhodující, ale pokud do práce nevložíte lásku, nedokážete vytvořit něco nezapomenutelného." Díky svému zapálení se stal nejmladším odborníkem na kubánský rum v historii, když ve třiatřiceti letech získal titul Maestro Ronero, a i dnes, o jedenáct roků později, se řadí mezi uznávané znalce.

Také samotná lahev Eminente odkazuje na kulturní dědictví země. V logu má tvar kubánského ostrova - Isla de Cocodrilo - připomínajícího krokodýla. Stejně tak povrch skla má strukturu evokující krokodýlí kůži. A uvnitř se skrývá stejně divoký a silný rum.

Rum Eminente zraje v sudech, které se dříve používaly pro zrání bourbonu, irské whiskey nebo skotské whisky.
Rum Eminente zraje v sudech, které se dříve používaly pro zrání bourbonu, irské whiskey nebo skotské whisky.
Foto: Moët Hennessy

Eminente se vyrábí ve dvou variantách, Reserva a Ámbar Claro.

Eminente Reserva zraje nejméně sedm let a obsahuje 41,3 procenta alkoholu. Má krásnou jantarovou barvu, kterou střídá mahagonový nádech. Voní po čerstvě pražené kávě, kakau a mandlích. Následuje plná chuť vanilky, kouře kávy, zázvoru a sečuánského pepře doplněného opět nástupem kouře.

Zářivě zlatý jantarový Eminente Ámbar Claro zraje v sudech nejméně tři roky a obsahuje 40 procent alkoholu. Ovocnému aroma dominují zelená jablka, hrušky, pepř a muškátový oříšek. Plná chuť s kořeněnými tóny si ale také pohrává s krémovým mléčným karamelem, vanilkou nebo pikantním pepřem.

A teď si představte, že koronavirová krize je konečně na ústupu a vy si sklenku tohohle rumu vychutnáváte na místě, kde si budete připadat, jako byste seděli v jednom z privátních havanských barů. Casa Eminente je ale v centru Prahy, a abyste získali přesnou adresu, musí vám nejdříve přijít pozvánka.

La Casa Eminenete
La Casa Eminenete
Foto: Moët Hennessy

Brazilská architektka Ingrid V. Lermenová z ateliéru Intra Muros se při vytváření tohoto jedinečného místa inspirovala přátelskou povahou Kubánců i rumem samotným. Nebála se ponechat odhalené zdivo, divokost interiéru podpořila předměty a nábytkem z přírodních materiálů a celý koncept podtrhla centrálním křišťálovým lustrem a osvětleným zrcadlem za barem. "Vybízí prostě k objevování a volá po dobrodružství," vysvětluje architektka.

Míst k sezení je tu jen pár, během letního období se ale Casa Eminente rozroste i na terasu. Pár stolků a ratanových křesel obklopí svítilny a vzrostlé rostliny. Tady na chvíli zapomenete, že nesedíte v kubánské metropoli. Ještě jeden tip, zkuste si domluvit osobní degustaci pod vedením ambasadora značky.