Česká společnost Festka, která vyrábí kola v prostorné dílně na Vinohradech, funguje už deset let. A jubilejní rok fungování pro ni patří k velmi vydařeným, letos by mělo k novým majitelům zamířit 250 kol. A mezi nimi i jedno velmi výjimečné z řady Festka Prime, tedy karbonových kol na míru.

Po loňském modelu Festka Spectre Porcelain, který rovněž pokreslil Bačák a za nějž majitel z Bangkoku zaplatil asi 800 tisíc korun, letos uvádí Scalatore Samurai, které si objednal zákazník z Jižní Ameriky.

"Rámy na této úrovni jsou buď skutečnými uměleckými díly vytvořenými renomovanými umělci, nebo se jedná o vysoce komplikované návrhy našeho uměleckého ředitele vyžadující bezkonkurenční mistrovství a přesnost provedení v lakovně," říká Michael Moureček, spoluzakladatel firmy Festka.

Velmi unikátní je stavba karbonového rámu přesně na míru jezdci. Takový rám dokáže postavit jen hrstka výrobců a dokonce i profesionálové na Tour de France musí používat konfekční velikosti rámů. Váha celého kola je 6,9 kg,  elektricky ovládané řazení a hydraulické brzdy jsou od italského výrobce Campagnolo, karbonová kola Lightweight, sedlovka Schmolke a karbonový cockpit, řídítka a představec THM pocházejí od německých výrobců, pneumatiky dodal český výrobce Tufo. Kromě rámové sady je graficky upravený také představec a sedlo.

„Děkuji Festce, že dokázala vytvořit z těch nejlepších komponentů a rámu opravdu mistrovské dílo plné krásných detailů,” říká majitel kola Mitchell, který už nyní vymýšlí pro Festku další projekt.

„Jsem velmi rád za další příležitost ilustrovat kolo vyrobené na míru od společnosti Festka. Byl to náročný proces, ale stál za to," prohlásil ilustrátor Michal Bačák, který často spolupracuje s českými designéry a značkami.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se