Ondřej Chybík se spokojeně rozhlédne kolem sebe a prohlásí: "Za devět let jsme navrhli 388 staveb, ale realizací se jich dočká jen minimum. A tohle je nejkomplikovanější dům, který jsme zatím postavili."

Právě stojí v návštěvnické části nové budovy Vinařství Lahofer s velkoryse prosklenou fasádou, která se má stát atraktivním cílem výletů: v moderním prostředí si mohou návštěvníci vychutnat víno s výhledem na vinice či betonové klenby, které pomaloval umělec Patrik Hábl barvami vycházejícími z řezu okolní půdy.

Chybík+Krištof

Studio vzniklo v roce 2010 jako projekt Ondřeje Chybíka (vlevo) a Michala Krištofa, dnes tvoří ateliér více než 50 spolupracujících architektů. Postavilo třeba národní pavilon při světové výstavě EXPO v Miláně, několik bytových domů, modulární jídelnu a Galerii nábytku posetou židlemi, za niž získali Grand Prix Obce architektů a jednu z cen při České ceně za architekturu. Aktuálně dokončují vinařství Lahofer uprostřed zvlněné moravské krajiny.

Na místě se mají konat řízené degustace, pro něž vznikl útulný sklípek, firemní i soukromé akce. Příchozí mají možnost také vylézt na střechu budovy, odkud se dá při dobré viditelnosti dohlédnout až na vrcholky Alp.

Vinařství Lahofer si však nenechalo udělat jen nový prostor pro návštěvníky, v budově je i výrobní a administrativní část a také sklep s kapacitou asi tři čtvrtě milionu litrů v tancích. Zvenčí připomíná betonovou vlnu, což má odrážet mírný sklon a charakter vinařského terénu.

"V reprezentativní části dochází ke kolmému průniku archetypálního klenutého prostoru do konstrukčního systému tvořeného železobetonovými žebry, jejichž modul vychází z šířky vinného řádku a prochází celým domem," vysvětlují architekti.

Prostranství před budovou se stane amfiteátrem pro kulturní vystoupení, kde během léta vystoupí třeba MIG 21, David Koller či Tomáš Klus. "Chtěli jsme, aby vzniklo něco pro místní komunitu," přiblížil Chybík.

Budova, která leží ve vinici U Hájku mezi obcemi Dobšice a Suchohrdly, vznikala více než dva roky. Vinařství Lahofer, které patří k největším pěstitelům vinné révy v Česku, si od něj slibovalo mimo jiné zefektivnění výrobního toku. Především však přineslo na jižní Moravu další velmi atraktivní objekt.