Po více než deseti letech ve světě designu a architektury se Pollág, známý především jako polovina designérského dua deFORM, odhodlal k novému projektu. Nazval ho zeitgeist.limited a reaguje v něm na všeprolínající trend čistého designu skandinávského střihu a namísto toho staví do popředí surovost materiálů a charakter produktu. Výsledkem jsou poctivé výrobky s vyladěnými detaily vyrobené z prvotřídních materiálů.

"Mám rád produkty s příběhem a charakterem. Ty nejvýraznější byly pro mě vždy z řad limitovaných edic, kde výrobci využili své možnosti na maximum. Rozhodl jsem se proto jít cestou malých sérií, které jsou odrazem doby, v níž vznikly," prohlásil Pollág.

Po vyprodání série produktu už nebude možné ho získat. Může se jenom v budoucnosti reinkarnovat do portfolia v jiné formě, materiálu, velikosti nebo barvě a pod jinou číselnou sérií.

Inspiraci pro zeitgeist.limited nachází Pollág v experimentování se surovými materiály a v atmosféře noci. Den vnímá jako čas pro práci, ale teritoriem pozoruhodných okamžiků je pro něj noc. Svět je po soumraku více abstraktní a do popředí více vystupují detaily. zeitgeist.limited nemá za cíl vyhovět každému a stát se mainstreamem, diktuje si vlastní pravidla a spoléhá na vlastní instinkt.

První dávka produktů zahrnuje domácí bar (dubové dřevo s mosaznými detaily - edice 12 kusů), litinový otvírák (edice 250 kusů), keramické vázy (edice 100 kusů), a ručně foukanou sklenici na whiskey (edice 300 kusů). Produkty jsou vyráběné ručně ve spolupráci s mistry řemeslníky a samozřejmostí je použití špičkových materiálů. Každý kus je označený kódem edice.

Výsledné kousky od zeitgeist.limited jsou tvořeny bez kompromisů a naprosto nezávisle. K dispozici jsou pouze přes e-shop značky. Nové edice budou vycházet postupně, ne podle tradičního scénáře jaro/léto a podzim/zima. Jakmile se vyprodají, už k dispozici nebudou. Je možné, že zeitgeist.limited vydá produkt v jiném barevném nebo materiálním provedení, ale už nikdy nebude stejný.

Výroba veškerých produktů probíhá lokálně a Pollág na ní spolupracuje se zkušenými řemeslníky. Udržitelnost vnímá nejen skrze ekologickou produkci, myslet ekologicky pro něj znamená navrhovat a vyrábět tak, aby si klienti produktů cenili dlouhodobě. Věří totiž, že osobní vztah k předmětům je tou nejudržitelnější strategií. Věří, že lidé nepotřebují spousty věcí, jen pár, které je nadchnou pokaždé, když je vidí.

Jakub Pollág nadále spolupracuje s Václavem Mlynářem v rámci studia deFORM a Monument Office.