Rok 2020 má prý být magický a přední muzejní instituce si připravily brilantní program. Zde je čtveřice doporučení, která by neměla uniknout vaší pozornosti.
Německý fotograf Wolfgang Tillmans patří k vlivným umělcům současnosti. Od počátku 90. let je jeho tvorba synonymem nového druhu subjektivity ve fotografii, která spojuje intimitu a hravost se sociální kritikou a zároveň neustále klade otázky o existenciálních hodnotách a hierarchii. Jeho nová výstava v bruselské kunsthalle Wiels (foto) ukazuje práce z posledních tří desetiletí. Tillmans studoval ve Velké Británii a záhy v roce 2000 získal Turner Prize jako první fotograf a zároveň první nebritský umělec v historii. Ve své multidisciplinární praxi analyzuje možnosti fotografického média a jeho snímky zachycují nekonformního ducha naší generace.
Wolfgang Tillmans, Today is The First Day, Wiels, do 24. 5.
Rodilý Londýňan Steve McQueen patří mezi inovativní tvůrce na poli pohyblivého obrazu. Jeho kariéru odstartovalo ocenění pro výtvarné umělce v roce 1999. Od té doby vytvořil díla na pomezí vizuálního umění, videoartu a filmu. McQueen je také prvním černošským režisérem, který dostal cenu americké filmové akademie za nejlepší film. Jeho historický snímek 12 let v řetězech podle knižní adaptace z roku 1853 získal Oscara, cenu BAFTA i Zlatý glóbus. Tate Modern a Tate Britain aktuálně paralelně hostí jeho soubornou výstavu (foto) i nový projekt, kdy zachytil sedmdesát tisíc žáků třetích tříd londýnských škol. Instalace v podobě tisíců školních fotografií pracuje s kolektivní pamětí. Sám umělec se k projektu vyjádřil ve smyslu příhodné naléhavosti: Britové by měli reflektovat, kdo jsou, a svoji budoucnost.
Steve McQueen, Tate Modern, do 11. května / Steve McQueen Year 3, Tate Britain, do 3. 5.
Římanka a malířka jsou synonyma pro výjimečnou ženu a jednu z mála umělkyň, které se zapsaly do velké historie umění. Osud Artemisie Gentileschiové nebyl jednoduchý, a to nejen proto, že žila na počátku 17. století. Z Říma se přesunula do Florencie, kde se stala jako první žena členkou Akademie krásných umění. Její malířský styl vycházel z caravaggiovské tradice vyznačující se dramatickým šerosvitem. Často si vybírala divoké a násilné scény se silnými hrdinkami, kterým však propůjčovala delikátní barevnou citlivost (foto). Po návratu do Říma slavila velký úspěch a v poslední fázi svého života dokázala vybudovat finančně samostatný ateliér.
Artemisia, Národní galerie, Londýn, 4. 4. − 26. 7.
Posledním tipem je nový výstavní prostor francouzského podnikatele a sběratele Francoise Pinaulta. Majitel aukčního domu Christie's a zakladatel dvou benátských muzeí Palazzo Grassi a Punta della Dogana rozšiřuje své impérium. Nové místo pro současné umění v historické budově Bourse de Commerce v Paříži (foto), jejíž přestavby se opět ujal japonský architekt Tadao Ando, se slavnostně otevírá 13. a 14. června.
Autorka je historičkou umění a galeristkou, www.drdovagallery.com
První pololetí
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist