Umění je mocný nástroj, a proto musí být umělci opatrní, jak svůj talent a vliv využívají. To jsou slova manželského a uměleckého dua Ilji a Emilie Kabakovových, proslulých zobrazováním děsivého života v dobách SSSR. Oni a devět dalších předních světových umělců vytvořili v rámci projektu Art 19 unikátní díla na podporu ochrany lidských práv a činnosti organizace Amnesty International. A Praha se stala jedním ze čtyř měst, kde bude iniciativa představena.
Art 19 − Box One je soubor deseti originálních podepsaných tisků o rozměrech 98 × 68 cm uložených v na míru připravené krabici. A krabic je pouze sto kusů. Znalci, sběratelé i milovníci umění z celého světa se tak dostanou k jedinečným dílům od Gerharda Richtera, Yoko Ono, Williama Kentridge, Ilji a Emilie Kabakovových, Chiharu Shioty, Shilpy Gupty, Kiki Smithové, Shirin Neshatové, Ayşe Erkmenové a Rosemarie Trockelové. Jako výraz podpory organizaci Amnesty International se umělci vzdali honoráře. Kromě pražského Centra současného umění Dox bude iniciativa představena v Berlíně, Ženevě a v Paříži v Grand Palais.
Dílo Kousek nebe od Yoko Ono se dokonce objeví na Times Square v New Yorku, téměř padesát let poté, co Yoko a John Lennon zakoupili reklamní plochu, na kterou nechali napsat: Válka je u konce! Pokud chceš. Veselé Vánoce od Johna a Yoko.
Za vznikem projektu stojí čtyři přátelé s celoživotními zkušenostmi v oblasti umění a lidských práv: galerista a tiskař z Münsteru Mike Karstens, právník, umělecký poradce a kurátor z Düsseldorfu Burkhard Richter, zakladatel Art for Amnesty, advokát z Dublinu Bill Shipsey a podnikatel a producent uměleckých projektů z Berlína Jochen M. Wilms. Název Art 19 odkazuje nikoli na rok 2019, nýbrž na článek 19 Všeobecné deklarace lidských práv, který praví: "Každý má právo na svobodu přesvědčení a projevu."
Původní myšlenka vzešla ze spolupráce Billa Shipseyho a Jochena M. Wilmse na projektech pro Art for Amnesty, programu organizace Amnesty International, který zapojuje umělce do boje za lidská práva. Následně byli osloveni Mike Karstens a Burkhard Richter, kteří iniciativě přinesli zkušenosti a kontakty ve světě současného umění. Karstens spolupracuje s předními světovými umělci po celá desetiletí. Jeho edice jsou zastoupeny ve sbírkách předních světových muzeí a mezi jeho projekty patří spolupráce na dvou projektech Gerharda Richtera: vytvoření okna kolínské katedrály či monumentálního díla Strontium.
"Schopnost docenit umění stejně jako empatie a svědomí jsou výlučně lidské kvality. V projektu Art 19 se setkává umění s empatií a svědomím. Jeho cílem je podpora ochrany lidských práv a svobod a zároveň projev skutečné lidskosti," dodává Bill Shipsey.
Výstavu si můžete přijít do Centra současného umění Dox prohlédnout od 13. prosince do 3. února. Ještě předtím se ale Art 19 − Box One pro některé z vás může stát tím nejhodnotnějším vánočním darem.
Uměním za svobodu
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist