Pražský dům se již poosmé účastní festivalu Brussels Design September, který se stal stěžejní událostí ve světě designu a v jehož rámci se výstava koná. Ve všech případech přitom spolupracoval s UMPRUM, jejímž studentům dává příležitost k prezentaci. "Je to pro nás čest a zároveň i velká zodpovědnost, abychom nezklamali a udrželi stávající úroveň," říká jeden z vedoucích Ateliéru produktového designu Michal Froněk. "Letos se ale kvalitních projektů sešlo hned několik a bylo velmi těžké vybírat. Nakonec jsme se rozhodli pro Studiolo Robotico. R.U.R., bakalářské práce na téma Kůže a její aplikace v interiéru a dvě nejzdařilejší diplomky," dodává druhý z vedoucích Jan Němeček.

Návštěvníci tak mohou vidět v upravené verzi velmi úspěšný performativní projekt Studiolo Robotico R.U.R., který vzbudil pozornost již na jaře na milánském designovému týdnu. Na jeho vzniku se podíleli studenti nejrůznějších oborů i  ateliérů školy. Reagují v něm na hru Karla Čapka R. U. R. - Rossumovi univerzální roboti a jeho poselství. Vážnou i humornou formou převádějí téma do současného kontextu, kombinují manuální postupy s vysoce automatizovanými digitálními technologiemi. Hlavní a nejvíce očekávanou částí instalace bude opět studio robotického portrétování.

Zadání Kůže a její aplikace v interiéru dalo vzniknout pěti různým návrhům, které vznikaly ve spolupráci s brašnářskou dílnou Ondřeje Šímy. Jednotlivé projekty téma zpracovávají z etického, estetického i funkčního hlediska. A i když je zde patrný individuální přístup každého autora, spojuje je respekt k materiálu a precizní řemeslné zpracování. Jmenovat můžeme subtilní lehátko využívající lisovanou useň Second Skin, němého sluhu pro uložení jedinečných předmětů Piedestal, stolek – sochu Statics, likérník Chin chin nebo lampy Mycophyta, které místo pravé kůže využívají alternativní z hub.

Mimo zmíněných projektů se kurátoři rozhodli do výstavy zahrnout i dvě diplomové práce. Jednou z nich jsou Nyiny Chairs, které využívají možnosti zploštění a hydraulického lisování kovových profilů. Druhá práce Metr se zabývá metrem jako nástrojem a sleduje jeho přesah do teoretických oborů ve spojení s rolí designéra.

Všechny zmiňované práce bude možné vidět od 5. do 30. září ve výstavních prostorách Pražského domu v Bruselu. V říjnu si je budou moci prohlédnout i návštěvníci v Česku, neboť budou vystaveny v rámci Designbloku.