Půlmaraton bosky a v šortkách za polárním kruhem. Maraton v namibijské poušti bez jediné kapky vody. Koupel v bedně plné ledu po dobu jedné hodiny a 53 minut, aniž by radikálně klesla jeho tělesná teplota. Podplavání 57 metrů ledu, během čehož dočasně oslepl a málem se utopil. Výstupy na Mount Everest, Kilimandžáro a další světové velikány, opět pouze v kraťasech. Držitel 21 Guinnessových světových rekordů a bezpočtu neoficiálních výzev. Po tomhle výčtu možná vypadá Wim Hof jako superhrdina. Cílem entuziastického otužilce ale není opájet se vlastní nepřemožitelností − pomocí vlastní metody učí stále více zájemců, jak ovládat své tělo i mysl.
V Nizozemsku je 32 stupňů, v zahradním jezírku plavou barevné rybky a na trávníku stojí v pozici luku hubený svalnatý muž. Alespoň tak mi svou každodenní rutinu po Skypu líčí Wim Hof. "Miluju zahradničení," začíná rozhovor člověk, kterému se přezdívá ledový muž. "Každé ráno začínám hlubokým vědomým dýcháním. Pak vstanu, bosý vyjdu na zahradu a jsem vděčný za to, co je kolem. Koukám na jezírko, pozdravím ryby a čekám, jestli nezahlédnu želvu. A zrovna dnes jsem našel mláďata!"
Zní to jako ideální program na zbytek života, v realitě je ale čas v zahradě jedním z mála klidných momentů Hofova nabitého kalendáře. V poslední době je totiž téměř všude. Vždy do půl těla nahý, ponořený mezi kostky ledu nebo s rampouchy ve vousech. Ať už přednáší na světových pódiích, školí na úpatí Sněžky skupinu účastníků svých workshopů nebo se podrobuje vědeckým experimentům.
"Miliony lidí zkouší moji metodu a každým dnem jejich počet roste. Bude to nová jóga. V kanceláři mám deset lidí, včetně mých dvou dcer a syna Enahma, který všechno řídí. Mám toho opravdu hodně," vysvětluje. Hof má šest dětí, nejmladšímu je dvacet jedna měsíců. Zmíněnému synovi Enahmovi je šestatřicet a jako schopný marketér stojí za vybudováním Wima Hofa jako značky.
Zrodila se hvězda
Než se stal kultovním "Icemanem", byl Hof po mnoho let ve svém okolí známý jako excentrický hipík, který vodí své děti do školy bosý. Neměl titul, byl synem rodičů dělnické třídy a bral každou práci, která se naskytla. Pracoval jako pošťák, horský průvodce nebo třeba dělník v přístavu. Zajímal se ale zároveň o jógu, karate i hinduismus.
V 17 letech po cestě domů poprvé pocítil nutkání skočit do polozmrzlého amsterdamského kanálu Beatrixpark, a tak se svlékl a udělal to. "Moje mysl byla najednou zbavena blábolení," prozradil kdysi Hof v rozhovoru pro magazín The Rolling Stone. Od té doby se do ledové vody vracel pravidelně a během toho si začal všímat, že tělo dýchá v extrémním chladu jinak. Inspirován tibetskou meditací známou jako "tummo" neboli meditace vnitřního ohně postupně vyvíjel svou vlastní metodu, dnes známou jako Wim Hofova.
To pravé hrdinství ale Wima Hofa nečekalo v mrazivě štiplavé řece. Zatímco se věnoval otužování, u jeho ženy se začaly projevovat příznaky schizofrenie. V roce 1995 políbila všechny čtyři děti na rozloučenou a vyskočila z osmého patra. "Tady začala má emoční cesta. Díky mým dětem jsem přežil, ale má zranění vyléčila až příroda," vypráví Hof o tragédii. Brzy poté se rozhodl, že svou metodu zpopularizuje. Věřil totiž, že by právě větší kontrola vlastní mysli mohla pomoci lidem s duševním onemocněním. "Metoda, kterou jsem vyvinul, je jednoduchá, přístupná a účinná. Můžete ji dělat každý den." K propagovaným benefitům patří větší příval energie, lepší spánek, vyšší produktivita a soustředění, odolnější imunitní systém, snížení hladiny stresu, odolnost vůči extrémním teplotám nebo třeba rychlejší rekonvalescence. "Chci ukázat lidem, že v sobě mají sílu. Sílu bojovat se strachem, s depresí, s nemocemi. Zažil jsem ztrátu, dotkl se dna. Ale na tom dně jsem našel něco, co teď můžu předat ostatním."
Zájem veřejnosti však získal teprve jako lamač rekordů. Článek o místním otužilci, který plave v ledovém kanálu, se objevil v novinách, chytla se toho televize a štáb ho začal hecovat k různým výzvám. To zase zaujalo lidi z Guinnessovy knihy rekordů a výsledkem bylo turné po světových metropolích, kde se Hof nechal zasypávat ledem přímo před zraky diváků. Zdolával rekordy, učil se chodit v mediálním prostředí. A při tom čekal na mnohem důležitější příležitost, díky které by jeho vize a ideje konečně dostaly požehnání − na zájem vědců.
Zázraky na počkání
Metodu, kterou Wim Hof propaguje pod svým jménem, si můžete vyzkoušet s certifikovanými instruktory i v Česku. Mezi zázračnými účinky ale vědce zaujal hlavně jeden − vědomé ovládání imunity. V roce 2013 nejdříve Hofovi a posléze také skupině dvanácti dobrovolníků píchli do žil endotoxin. Tahle složka z buněčné stěny bakterií vyvolává odpověď imunitního systému, tělo pak vykazuje příznaky podobné chřipce. Hof i ta polovina skupiny, která absolvovala předchozí desetidenní výcvik jeho metody, byli schopni příznaky zmírnit nebo úplně potlačit.
Imunitní systém je řízen kromě jiného i autonomní nervovou soustavou, která funguje bez vědomé činnosti člověka. Díky ní tedy naše plíce dýchají, srdce tluče, trávicí soustava tráví… Alespoň si to vědci dlouho mysleli. Experiment s Wimem Hofem ale ukázal, že díky množství adrenalinu, kterým si testovaní jedinci hlubokým dýcháním dobrovolně zaplavili tělo, je přece jen možné nějakým způsobem imunitu ovlivňovat. "Stanete se tak alchymistou své vlastní vnitřní chemie."
Sám Hof často tvrdí, že díky jeho metodě lze léčit různá onemocnění, včetně rakoviny. A to vyvolává kritiku za poskytování falešné naděje. Přesto je třeba připustit, že výsledky studií, mimochodem stále probíhajících, jsou přinejmenším zajímavé. S konečnými verdikty jsou zatím vědci opatrní, nasbíraných dat je pořád velmi málo.
Minimálně u otužování už ale vědí, že má příznivý vliv na posilování funkce oběhové soustavy. Studená sprcha donutí tělo koncentrovat všechno teplo do středu a stahování a roztahování cév pomáhá zdravému krevnímu oběhu. Hof tvrdí, že budete-li si deset dnů dávat studenou sprchu, desátý den už jen při pomyšlení na koupelnu vaše tělo stáhne cévy jako reflex. A tak můžete pouhou myslí ovládat krevní oběh.
Hof zakládá všechna svá tvrzení na vědě, přesto je stále mnoho skeptiků, kteří například podotýkají, že míchá jablka s hruškami. Wouter van Marken Lichtenbelt, jeden z výzkumníků, kteří Hofa zkoumali, napsal ve svém článku Kdo je Iceman? tohle: "Pro mě i mé studenty byla práce s Wimem Hofem skvělá, jeho nadšení je strhující. Jeho vědecká slovní zásoba je ale guláš. S upřímným přesvědčením míchá nesmyslným způsobem vědecké termíny jako nevyvratitelný důkaz." Podle něj "mnoho méně vědecky gramotných lidí věří bezhlavě tomu, co říkají, aniž by to bylo přesvědčivě prokázáno, a několik vážně nemocných se jeho metody chytá jako stébla trávy". Stejně jako další odborníci ale podotýká, že pokud je Wim Hofova metoda praktikována s velkou dávkou zdravého rozumu, může lidem opravdu pomoci cítit se lépe. Ať už je to placebo nebo to má skutečný účinek.
I přes internet sálá z Wima Hofa silné charisma. Jeho nadšení konat dobro však někdy zavání až fanatismem. Usvědčit Wima Hofa ze šarlatánství se v roce 2012 vydal i novinář Scott Carney, který se mnoho let věnoval právě falešným guru. Místo šokujícího odhalení ale propadl kouzlu Hofovy metody a napsal o něm knihu nazvanou Co tě nezabije. A v rozhovoru pro časopis Men's Health uvedl: "Je to prorok, ale také blázen. Vyrostl během šedesátých let a vždy to byl naprostý samorost."
Sám Wim Hof reaguje na otázky okolo silného charismatu, titulování slovem "guru" a nebezpečí brainwashingu vtipem. "Dělám si z toho legraci. Vždycky říkám: Jebat všechny guru! No, nebo vlastně ne, protože to byste jebali i mě!" Pak ale krčí rameny: "Všechno, co hlásám, je potvrzeno vědecky. Dokažte mi, že se mýlím. Chci se dál učit, jsem také žákem. Ale do té doby mě nikdo nezastaví, abych říkal, co mám na srdci. A pokud někdo potřebuje gurua, aby probudil svou vnitřní sílu? Jestli potřebuje někoho slepě následovat? Tak ať. Každý si zaslouží být šťastný, silný a zdravý," říká. Právě proto prý vyvinul metodu, jak toho docílit. "Chcete ji, nebo ne?!"
Nastavit zrcadlo
V rozhovorech i na přednáškách Wim Hof často kritizuje současnou společnost, ať už jde o způsob života plný konstantního stresu, zhýčkanost termostaty nebo špatné stravování. On sám jí jednou denně, vegetariánskou stravu po šesté hodině večer, a tvrdí, že díky tomu má zbystřené vnímání.
"Lidé se narodili v přírodě, ale zpohodlněli a napojení na přírodu mizí. Máme tuhle planetu, kterou znečišťujeme, konzumujeme, využíváme. Nemáme k ní žádný respekt a i k sobě navzájem jsou lidé čím dál víc necitliví. Krmíme systém, který nám říká, že válka a nemoci jsou normální. Nejsou, je to zvrácené," vrtí hlavou.
"Jsem obyčejný muž, který chce přinést lásku a harmonii planetě a u toho změnit náhled vědy na člověka," zdůrazňuje kazatelsky. Strach už prý z ničeho necítí, největší pokoru má ale ledový muž stále k chladu: "Minulý víkend jsem vedl instruktorský kurz, a když jsem vlezl do studené vody, znovu jsem si to uvědomil: Wow, je pořád tady. Chlad tě vždycky pokoří, pokud jej podceníš. Musíš vyzývat svoje tělo, ale nikdy nevyzývat chlad, protože on vyhraje vždycky," filozofuje těsně předtím, než se rozloučíme. "Chlad je ten nejlepší učitel. Je to zrcadlo. Půjdeš-li skrz, rozbije tě."
Chcete-li se vrhnout na Wim Hofovu metodu, přečtěte si nejdříve všechna varování na www.wimhofmethod.com.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist