Věřte mi, opravdu vím, jak náročné pro vás může být obléct růžovou. Zejména jste-li od narození ("á chlapeček, pořizujeme modrou výbavičku") ovlivňováni hluboce zakořeněnými názory typu:

  • růžová barva je doménou žen, muži v ní působí naprosto nepatřičně
  • případné užívání zavdává okamžitou příčinu ke spekulacím o sexuální orientaci
  • s ohledem na nutný kontrast vůči tónu pleti obličeje a barvě vlasů sluší minimálnímu množství jedinců
  • díky své výraznosti není příliš vhodná do pracovního prostředí
  • složitě se kombinuje s ostatními oděvy

Důvodů, proč nemůžeme obohatit osobní kolekci váženého klienta o „něco“ zajímavého v růžové, jsem při své práci v úvodních diskusích vyslechl bezpočet.

PATRIK DAŘÍLEK

Nekompromisní vizionář, který si nechává v Itálii tkát ty nejjemnější látky a svým klientům z nich šije dokonale padnoucí oblečení. Přečtěte si více o něm a jeho dílně.

Předchozí díly seriálu

Proč vrcholná ruční krejčovina předčí většinu dnešních oděvů

Co vás čeká, pokud se budete chtít cítit jako králové

Krása je věčná. A není to jen fráze

Sako po neapolsku. Jak jsem oživil myšlenku slavného Itala

Jak poznat opravdu kvalitní košili

Jak na údržbu košile

Nikdy mě to neodradilo. V mém pojetí jsou barvy přirozenou součástí života. Pokud s nimi nakládáte citlivě, neexistuje důvod se jich zříkat. Pro barvu růžovou, jemnější sestru červené, to platí beze zbytku.

Věřili byste, že před pouhými sto lety neexistovalo současné, pro nás zdánlivě tak jednoznačné dělení barev dle pohlaví? Paradoxně, byli to právě chlapci a mladí muži, jimž byla v nedávné minulosti růžová barva zcela vyhrazena pro svoji nezpochybnitelnou sílu, energii, i jistou přiznanou živočišnost.

S tímto vnímáním se naprosto ztotožňuji. Navíc doplním, že růžová je barvou pozitivní a optimistickou. Ve správném odstínu sluší většině jedinců.

Pokud se tedy rozhodnete odvážně zaexperimentovat, mějte na paměti několik následujících tipů:

  1. Růžová košile prozáří libovolný šatník. V případě jednobarevného provedení se pro začátek držte co nejsvětlejších odstínů. Budete-li si přát bezpečně vyřešit úskalí správného kontrastu vůči obličeji a zároveň vsadit na jistotu ve smyslu košile vhodné do pracovního prostředí, sáhněte bez obav po materiálu, jehož základem bude bílý podklad s vytkaným růžovým vzorem - proužkem nebo kostičkou. Existuje více než 50 odstínů růžové. Pro váš klid upřesním, že minimálně 15 z nich vám bude slušet pokaždé.
  2. Vzájemné kombinace jsou překvapivě snadné. Růžová košile, zarámovaná do obleků v barevném spektru tmavé až střední modři vypadá fantasticky. To samé platí pro obleky šedé a antracitové. V černé bude působit výrazně, avšak zbytečně tvrdě. Pokud náhodou patříte k výjimečné hrstce pánů, kteří nezavrhují hnědou, pak vězte, že duo hnědá - růžová představuje jednu z nejsofistikovanějších variant.
  3. Ke skutečným hrátkám vybízejí sety aktuálně módních sak s rozdílnými kalhotami, kde růžová košile tvoří most mezi zdánlivě nesourodými protějšky. Za odrazový můstek považujte stálici v podobě klasického modrého blejzru a světle šedých kalhot.
  4. Růžové sako? Nikdy a nebo právě teď... Skvostná volba, ovšem musíte být absolutně precizní při volbě doplňků.
  5. I základní degustace má svoji hodnotu. Podstoupíte ji například prostřednictvím pouze růžové kravaty, případně kapesníčkem. S bílou a modrou košilí neprůstřelná záležitost.

Stále příliš náročné? Co třeba světle růžové jednobarevné ponožky k pěkným, tmavě hnědým botám v pololesku, středně modrým džínům a bílé košili? Možností je mnoho, stačí se jen nebát.