Dodržíte-li následující postup, váš život se v tomto ohledu stane zcela jistě snazším. Stačí jen porozumět principům, zvládnout základní postupy a přijmout skutečnost, že co se zejména žehlení týká, nabízené zkratky jsou sice svůdné, k cíli však nikdy nevedou.
Zapomeňte na teorie “nežehlivých” košil, takové neexistují a určitě víte, jak je to s kompromisy. Takřka zázračné žehličky s vyvíječi páry garantující “profesionální” výkon v rekordně krátkém čase představují v tom nejlepším případě pouze šikovný marketingový tah.
V domácích podmínkách je nemáte šanci využít. Minimálně dokud zároveň nebudete disponovat žehlícím stolem s odsáváním páry, nezbytně nutným pro tuto konkrétní technologii. Kvalitní set navíc představuje investici ve výši mnoha desítek tisíc korun.
To samé platí pro různé verze a varianty nafukovacích “žehlících panáků” s propařováním. Je úplně jedno, jak prestižní značku a cenovou úroveň zvolíte, celou košili vám stejně nikdy nevyžehlí.
Pokud nevěříte, posloužím vám osobní zkušeností a zajímavým srovnáním. Více než dvanáct let jsme v divizi naší luxusní konfekční výroby používali nejlepší automatickou žehlící kabinu a linku německé firmy Kannegiesser, kterou technicky doposud nikdo nepřekonal. Finišing významně urychlila. Byť se jednalo o nejlepší profesionální zařízení, límce, manžety, rukávy, ramena a sedla košil musely být dožehlovány ručně.
Nekompromisní vizionář, který si nechává v Itálii tkát ty nejjemnější látky a svým klientům z nich šije dokonale padnoucí oblečení. Přečtěte si více o něm a jeho dílně.
Předchozí díly seriálu
Proč vrcholná ruční krejčovina předčí většinu dnešních oděvů
Co vás čeká, pokud se budete chtít cítit jako králové
Krása je věčná. A není to jen fráze
Právě proto kromě pračky v naší snaze o co nejsnadnější, avšak efektivní domácí údržbu košil i nadále zůstává ve výbavě staré dobré žehlící prkno, rukávník, nádoba na vodu s rozprašovačem, bílá lněná utěrka a takřka libovolná žehlička, kterou jste si oblíbili.
Málokdo si bezprostředně uvědomí, že prací proces kromě naplnění potřeby hygieny a čistoty vlastně představuje přípravné stadium na opětovné získání původního tvaru oděvu pomocí následného žehlení.
Košile byste vždy měli prát pouze s košilemi. Jsou-li součástí konstrukce spodního límce vyjímatelné kostice, vyjměte je. Rozepněte všechny knoflíčky. Striktně dodržujte barevné třídění. Užití konkrétního pracího prášku společně s případnou aviváží odráží ryze osobní preferenci.
Zkontrolujte etiketu s materiálovým složením a udržovacími symboly. Obecně platí, že kvalitní moderní košiloviny z přírodních vláken (bavlna, len, případně jejich směsi) není třeba trápit vysokými teplotami. Prací program na 40 stupňů Celsia zcela dostačuje.
Při dalším nastavování zaměřte svoji pozornost na regulaci otáček odstřeďování. 400 až 600 za minutu představuje optimální volbu, kdy ještě nedojde k nežádoucímu “polámání” vláken. Pokuste se rozvrhnout svůj čas tak, abyste dokázali košile po ukončení pracího cyklu z bubnu co nejdříve vyjmout, protřepat a jednotlivě vyvěsit na připravená ramínka k doschnutí.
Nepoužívejte k sušení košil sušičku prádla. Pravděpodobnost vysrážení obvodu límce, manžet, případně celého těla je díky teplotnímu šoku opravdu vysoká. Obvykle se vám nepodaří začít žehlit v okamžiku, kdy košile, vyvěšené po vyprání na ramínkách, stále obsahují ideální procento vlhkosti. Pamatujte si, že úhlavním nepřítelem vašeho počínání jsou polámaná a přeschlá vlákna látky. Vlastní žehlení si významně ulehčíte "nakropením"; obdobně jako naši předkové před mnoha lety, pouze elegantnějším způsobem.
Nejprve tedy za použití rozprašovače bohatě zvlhčete košili, rozloženou na žehlícím prkně skutečně ze všech stran, neopomeňte žádný záhyb či sklad. Poté košili uchopte za límec, šetrně přeložte na polovinu a odložte stranou. Jednotlivě nakropené košile na sebe můžete libovolně vršit. Nechte vlákna cca 15 minut absorbovat vlhkost.
Po čtvrt hodince je čas zapnout žehličku a nastavit požadovanou teplotu. U bavlněných a lněných košil ve světlých odstínech půjde nejčastěji o nastavení symbolu “tří teček”. Disponuje-li vaše žehlička funkcí napařování, zcela ji deaktivujte, byť to překvapivě může být v naprostém rozporu s vašimi dosavadními zvyklostmi.
Nejprve si košili urovnejte na prkně tak, abyste vyžehlili rubovou stranu celého límce. Žehlete od špiček směrem ke středu. Poté ve stejném směru přes bílou lněnou utěrku vyžehlete lícovou stranu límce. Lněná utěrka zabrání oleštění hran stojáčku a špiček převěsu límce.
Dále přežehlete za mírného vytahování a napínání látky pouze přední knoflíkovou i dírkovou légu z rubu. Od légy přejděte k vyžehlení pravé a levé poloviny sedla zadního dílu košile. Pro tuto oblast využijte užší část žehlícího prkna.
Nyní položte košili přednicemi dolů a připravte si na prkně jeden z rukávů v poloze pomyslného upažení a urovnejte jeho zadní stranu podél švu. Vyžehlete manžetu a její přechod do rukávu z rubové strany. Manžetu otočte a přes bílou lněnou utěrku ji přežehlete z lícové strany.
Pokračujte v žehlení rukávu dále směrem od spodního švu k hornímu přehybu. Po celou dobu žehlení si pomáhejte mírným tahem a vypínáním látky. Žehlení rukávu úmyslně ukončete cca 2 centimetry před horním přehybem.
Košili otočte přednicemi nahoru. Rukáv opět urovnejte v pozici pomyslného upažení otočte a vyžehlete obdobně z přední strany. Následně na prkno umístěte rukávník, na němž dožehlete horní část rukávu. Tímto postupem zcela zabráníte vzniku nežádoucího “puku” v horním přehybu rukávu. To samé zopakujte na druhém rukávu.
Následně přejděte k zadnímu dílu košile a přežehlete jej v celé šířce a délce, včetně průramků, bočních švů a dolního kraje. Jste takřka v cíli.
Zdolání vlastního vrcholu však vyžaduje největší nasazení. Přednice košile jsou po límci a manžetách nejviditelnější částí košile a tudíž jim musíte věnovat maximální péči. Jako první vyžehlete do hladka spodní přednici, jejíž léga je opatřena knoflíčky. Pomáhejte si mírným tahem a vypínáním látky. Jako druhou vyžehlete svrchní přednici, jejíž léga je opatřena knoflíkovými dírkami.
Dokonáno jest. Nechte košili na ramínku úplně vychladnout a nezapomeňte do límce případně vrátit kostice. Vaše patnácti minutové úsilí bude korunováno skvělým pocitem.
Kompletní návod, jak se starat o košili, najdete ve fotogalerii níže. Popisky k jednotlivým fotkám uvidíte po jejich rozkliknutí.
Jak na údržbu košile
Jak na údržbu košile
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist