Oblek
Přešlapy, kterým se raději vyhněte
V oblékání existují pravidla, která by se neměla nikdy porušit. Zde jsou ty nejčastější chyby, kterých se muži dopouští.
• Jak poznáte, že máte správně uvázanou kravatu? Konec neboli špička kravaty by se měl dotýkat spony pásku. Pokud ji máte příliš dlouhou nebo naopak krátkou, nezbývá vám nic jiného než ji uvázat znova.
• Pokud má sako více než jeden knoflík, měli byste pamatovat, že ve stoje vždy necháváme zapnutý jen jeden. Při sezení sako rozepněte.
• Do obleku se nosí pouze tenčí kožený pásek s elegantní sponou a vždy v barvě obuvi.
• Sáhněte vždy po dlouhých ponožkách, nikoliv krátkých. Správně by neměla být vidět kůže ani při sezení. Největším přešlapem u mužů bývají právě krátké ponožky, které navíc trčí v délce jednoho centimetru od okraje boty.
• Pokud nemáte konfekční velikost, doporučujeme zajít do salonu, kde vám upraví oblek na míru.
Kapesníček
Kapesníček v náprsní kapse lze brát jako nerozlučitelný doplněk, který dodá saku elegantní a kontrastní šmrnc. Dříve existoval pouze v bílé barvě, později se začaly vyrábět různé barevné varianty. V následujících příkladech si ukážeme způsoby, jak jej nosit.
Čtyři způsoby skládání kapesníčku
Zcela neformální způsob skládání je takzvaný nadýchaný sklad. Patří mezi nejobvyklejší a velmi praktickou variantu. Jednoduše jej uchopte uprostřed tak, aby všechny čtyři rohy visely rovnoměrně. Poté přehněte a vložte do saka. Na závěr lehce upravte pro výsledný nadýchaný vzhled.
Čtyři vrcholy jsou považovány za stylovou záležitost. Hodí se do saka pro byznys a formální příležitosti spíše než v black tie. Co se techniky složení týče, patří k těm složitějším způsobům.
Rovný sklad, u nás zvaný také prezidentský, je tou nejformálnější variantou. Jednoduchý a rovný sklad působí elegantně, a proto je nejčastěji prosazován v kombinaci se smokingem. V tomto případě doporučujeme zvolit výhradně bílou barvu. Tím rozhodně nešlápnete vedle.
Trojúhelník je formální a velmi elegantní způsob skládání, který se hodí prakticky ke každé příležitosti. Složení zabere maximálně pár sekund a zvládnou to i ti méně šikovní.
Košile
Věděli jste, že košile nevybíráme pouze podle délky rukávů, barvy nebo materiálu? Existuje hned několik druhů manžet a límečků, které jsou zcela odlišné, a každý typ zastupuje jinou společenskou funkci. Tyto detaily by neměly být opomíjené a ve slovníku každého gentlemana nikdy zapomenuté. Právě na detailech nejvíc záleží!
Klasický (Kent)
Límec se standardní délkou a šířkou. Vypadá dobře s většinou typů bund nebo sak. Nosí se zapnutý až ke krku v kombinaci s kravatou či motýlkem.
Středně otevřený
Patří mezi nejrozšířenější tvary límce. Konce má více otevřené do stran než klasický límec. Ideální pro formální příležitosti.
Cutaway límec
Zvaný také žralok. Nejčastěji nošený v kombinaci s oblekem. Patří mezi límce s nejširším rozpětím konců.
Horizontal
Konce límce jsou doširoka otevřené a ve vodorovném úhlu. Díky tomu tam perfektně zapadne větší motýlek.
Kulatý límec
Má hrany konců zakulacené a kratší než u klasického límce. Řadí se mezi stylové záležitosti.
Windsorský límec
Jeho konce jsou široce otevřené. Původně byl navržen tak, aby se do něj vešel široký stejnojmenný uzel kravaty, tolik oblíbený vévodou z Windsoru.
Propínací límec
Doplněn o knoflíčky, které zajistí přesný tvar límce i při sportovních aktivitách. Hodí se pro neformální příležitosti, proto jej rozhodně nenoste do obleku.
Frakový límec
Nejformálnější typ límce, vhodný do smokingů při striktně formálních příležitostech. Zásadně k němu patří jen a pouze motýlek.
Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist