Zmíníte-li se ve společnosti rodilých Italů ze severu o Neapoli, zalomí většinou rukama a vyhrknou bezprostředně něco v tom smyslu, že mentálně zvládnou cestu tak maximálně do Říma a jižněji je už nikdo za žádných okolností nedostane.
Protože jsou to však Italové, obvykle po chvilce dodají, že pokud se s těžkým srdcem přenesou přes vzrůstající nepořádek, všudypřítomný chaos i jistá bezpečnostní úskalí, má Neapol díky své historii úžasnou atmosféru. Povzdechnou, že lokální gastronomie, založená na jednoduchých variantách těstovin, výrazné chuti rajčat "San Marzano" a běžně dostupných darech moře asi také stojí za hřích. Ti nejupřímnější nakonec odhodí svoji hrdost, povznesou se nad nekonečný spor o původu „jediné pravé pizzy“ a přiznají, že lepší "Margheritu" nikde jinde prostě nejedli.
Dříve či později by však kromě rozsáhlého kulinářského rozboru, provázeného vášnivou výměnou názorů, některý z přítomných neopomenul zcela určitě zmínit ještě jednu skutečnost – po více než století Neapol reprezentuje jednu ze dvou uznávaných metodických linií pánské krejčovské tvorby.
Nekompromisní vizionář, který si nechává v Itálii tkát ty nejjemnější látky a svým klientům z nich šije dokonale padnoucí oblečení. Přečtěte si více o něm a jeho dílně.
Předchozí díly seriálu
Proč vrcholná ruční krejčovina předčí většinu dnešních oděvů
"Antica Sartoria Napoletana" je opravdu specifická. Byť její kořeny paradoxně sahají k britským tradicím, nezapře kromě italského pojetí estetiky navíc kulturní vliv francouzského a španělského stylu, přetrvávající z dob dávno minulých. Její zakladatel, Vincenzo Attolini, roku 1930 zbořil zažité principy dobového krejčovského řemesla. Použil zcela nový postup při budování siluety. Odhodil v jistém slova smyslu těžkopádné výztužné materiály a vytvořil zcela nový typ měkkého, splývavého a pohodlného pánského saka, pro které se díky rychle rostoucí oblibě v průběhu následujících let vžil název "Giacca Napoletana".
Odlehčené vnitřní konstrukce, absence hutných ramenních vycpávek a zejména vypracování ramen společně s neobvyklým způsobem vsazením rukávů do průramků se staly charakteristickými prvky tradiční neapolské krejčoviny a v různých variantách se dnes běžně užívají pro umocnění ležérně – elegantního vzhledu, jehož nejznámějšími současnými propagátory jsou zejména krejčovské domy Rubinacci společně s Cesare Attolinim.
Existuje člověk, který se však o věhlas neapolského krejčovského řemesla zasloužil nejvíce. Je jím Ciro Paone, zakladatel a prezident módního domu "Casa Kiton". Jeho posedlost kvalitou a precizností zejména v zakázkové tvorbě je mi velice blízká. Posunula původně tradiční lokální řemeslo na nejvyšší úroveň a obleky na míru, pocházející z divize privátního servisu této značky, patří k nejlepším.
V rámci studia jednotlivých krejčovských škol jsem se před lety seznámil detailněji s některými atypickými technologickými postupy právě díky materiálům jeho vzdělávacího institutu.
S ohledem na moji vášeň ke košilím a veškerým zkušenostem, které jsme při jejich tvorbě získali, mě velmi lákala představa vrátit se jednoho dne k základní myšlence Vincenza Attoliniho, zúročit naše poznatky a vytvořit vlastní interpretaci co nejlehčího, měkkého stylového saka, jehož konstrukce bude obsahovat nezbytně nutné množství vrstev.
Plné, splývavé sezonní materiály se strukturami doslova vybízejí k takovým hrátkám a umožňují navrhnout krásné kousky šatníku, které naleznou uplatnění jako velmi sofistikovaný "Business Casual". Tento styl paralelně s elegantními obleky bude dominovat pánskému odívání minimálně příští dva roky. Jeho základem je právě měkké, stylové sako v uni, případně kostkách či pruzích, doplněné několika páry odlišných kalhot, kombinovatelné se zajímavými košilemi a klidně osvěžené i vázankou – záleží pouze na chuti a odvaze experimentovat...
Mým záměrem bylo poskytnout uživateli komfort, ale udržet ve srovnání s neapolskými principy více definovaný tvar ramen i průramků. Výsledná silueta je tedy cíleně poněkud střízlivější.
Před šesti měsíci jsme odstartovali tento projekt a vy se nyní jako první můžete nejen seznámit s jeho konečnou podobou, ale nechat se případně i volně inspirovat.
Není zcela snadné zprostředkovat fotografií fyzické vlastnosti oděvu. Záměrně jsem proto použil invertovanou formu kontrastu světel a stínů pro umocnění důležitých momentů.
Sami tak můžete posoudit, že Neapol není pouze vyhlášenou historickou, kulturní a gastronomickou destinací...
Stylové sako neapolského vzoru od Patrika Dařílka
Stylové sako neapolského vzoru od Patrika Dařílka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist