V prosklené místnosti modelingové agentury One Management na newyorské Bond Street je živo. Mezi švitořením vizážistů, kadeřníků, stylistů a zkušebním cvakáním spouště módního fotografa zní nejvýrazněji hlas Ubah Hassan. Nahlas komentuje všechno, od práce kadeřnice s žehličkou na vlasy přes kvalitu kávy z kavárny odnaproti až po plánovanou charitativní výpravu na Kilimandžáro, kam se v únoru chystá se svými nejbližšími kamarádkami. Včetně Lindy Vojtové.
"Víte, od nálady modelky se na focení odvíjí celá atmosféra a energie v týmu. Pokud je nepříjemná nebo neslušná, ovlivní to výsledek celé práce, která klienta stojí velké peníze. Takže i když uvnitř sebe modelka pláče, má problémy doma nebo jí někdo umřel, na těch deset jedenáct hodin v práci na sobě nesmí nechat nic znát. Naopak. Musí působit, jako by prožívala nejlepší den svého života," vysvětluje mi o něco později v rozhovoru jedenatřicetiletá modelka, mezi jejíž stálé klienty patří třeba slavný obchodní dům Macy's nebo Ralph Lauren.
Její život ale na začátku spíš než pohádku nablýskaného módního světa připomínal peklo. Narodila se v Somálsku, a když jí bylo sedm, rozhodli se rodiče ze země sužované občanskou válkou uprchnout. Nejprve utekli ke strýci do Keni, potom zažádali o azyl v Kanadě. Povolení ale dostal jen otec, který do zámoří odcestoval právě s Ubah a jejím starším bratrem. Maminka s třemi dalšími sestrami musela zůstat v Africe a rodina se na dlouhých sedm let rozdělila.
"Bylo to náročné, nikdo nechce opouštět svůj domov. Ale my jsme ve válce zůstat nemohli. Nevěděla jsem, co se děje, následovala jsem rodiče. Když jsme přijeli do Kanady, byla jsem nadšená, s jakou vřelostí nás přijali. Dostali jsme místo na ubytovně, nakoupili nám zimní oblečení, hned jsem byla zařazená do školy," vypráví dojatá Ubah s tím, že s maminkou a sestrami byla po celou tu dobu jen v telefonickém kontaktu. "Pokaždé když se modlím, nezapomenu na Kanadu. Je to pro mě obdivuhodná země, která nás úžasně přijala a dala nám naději na nový život. Navždy budu jejím dlužníkem. Považuji ji za svůj domov, mám tam rodinu a jsou tam pochovaní moji rodiče a bratr," říká. Její dramatický životní příběh zaznamenala televizní stanice CNN v dokumentu Fashion model's unlikely path to fame.
Hvězda "černého" vydání Vogue
Když jí bylo sedmnáct, nastal další moment, který jí změnil život. V jednom vancouverském parku ji oslovil agent modelingové agentury Click Model Management a nabídl jí práci. A ukázalo se, že vsadil na správnou kartu. Ubah se v roce 2009 stala tváří značky Ralph Lauren, během kariéry získala práci pro návrháře, jako je Oscar de la Renta, Rachel Roy, Malan Breton nebo Gucci. Výrazně na sebe upozornila v červnu 2008, kdy si ji do svého ikonického All Black Issue s výhradně černošskými modelkami vybrala italská mutace magazínu Vogue. V lednu následujícího roku se v tomtéž titulu objevila znovu.
V Kanadě nám dali pokoj na ubytovně, zimní oblečení i místo ve škole. To mě dojalo.
Téma diverzity v modelingu je jí velmi blízké. "Na začátku kariéry jsem rasismus, tedy to, že by si klient vybíral modelky podle barvy pleti, vůbec nevnímala. Začala jsem si toho všímat až později. Módní průmysl není jen zábava, je to také možnost, jak dělat osvětu a rozšiřovat povědomí. Pokud tedy nějaká značka nenajímá barevné modelky, jako Asijky, Indky a černošky, dává signál, že není úplně kreativní a otevřená, jak by mohla být. Pak je řada na zákaznících, aby takové značky nepodporovali. Až když značce začne klesat obrat, teprve pak se nad sebou začne zamýšlet," uvažuje nad tématem, které rezonuje kosmopolitní Amerikou.
Co se dočtete dál
- Jak bojuje za diverzitu v modelingu?
- Proč se věnuje charitě?
- Jak jí pomáhá muslimská víra?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.