Dlouho se život Bruna Mariona odvíjel v klasických kolejích. Studia, prestižní titul, poté práce v korporátu. Až mu najednou bylo 36 let, stále nezaložil rodinu a začal přemítat: Co tady po mně světu zůstane? Tehdy se rozhodl začít žít jinak.

Zrodil se futuristický mnich. Tak si posledních deset let říká. Žije sám, medituje a hodně čte. Zároveň cestuje po světě a potkává šéfy velkých společností, náboženské lídry, bohaté podnikatele, bezdomovce, vědce, vrcholné politiky, umělce i vojáky. Také zkouší nové technologie, zkoumá vznikající vládnoucí systémy a způsoby života. Jeho cíl je jasný: porozumět fungování dnešního světa. Na svých přednáškách pak toto poznání předává dál. Letos navštívil i Česko, v rámci letního festivalu Colours of Ostrava byl hostem přednáškového fóra Meltingpot. "Dříve jsem každý rok cestoval kolem světa. Ale teď se snažím snížit svoji uhlíkovou stopu," líčí charismatický 54letý Francouz. Každý podle něj může pomoci planetě − a sám se snaží jít příkladem.

Povězte, jak se živí futuristický mnich?

Mnišský život je jen jedna část toho, jak funguju. Ale taky potřebuji peníze na zaplacení výdajů, což je právě ta futuristická část. Připravuji přednášky, mentoring, semináře pro manažery. Díky tomu mohu dělat svůj výzkum.

Zabýváte se budoucností. Sníte o tom, v jaké době byste nejraději žil?

Teď! Vždyť současnost je absolutně fascinující.

Jak to myslíte?

Naše společnost je ve stavu chaosu. A myslím, že jsme se teď dostali do jakéhosi bodu zlomu, odkud se můžeme vydat dvěma směry. Buď nastane kolaps, nebo se svět naopak dostane do rovnováhy.

Co znamená, že jsme v chaosu?

Nemusí to automaticky znamenat něco špatného, nějakou katastrofu. Je to jen vědecké označení současného stavu. Všechny jevy neustále automaticky sílí. Bohatší se stávají bohatšími, chudší chudšími. Nastává čas extrémů. Třeba Facebook vás nutí číst věci, které si chcete číst. Když jste levičák, tak vám nabízí levicově zaměřené články a ještě vás v tom smýšlení posílí. Je normální, když systém osciluje jedním nebo druhým směrem a pak se vrátí k normálu. Ale myslím, že teď jsme se dostali do bodu zlomu, kdy se tenhle "termostat" hodně vychýlí na jednu nebo druhou stranu.

jarvis_5be98452498e3216c8bdc3f7.jpeg
Futurolog Bruno Marion
Foto: archiv Bruna Mariona
Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.