Na jeho krejčovské dílně v Horních Počernicích není na první pohled nic zvláštního. V policích jsou vyskládané látky, na štendrech visí rozpracované nebo hotové oblečení a s jehlami v rukou tu soustředěně pracuje několik švadlen. Ve skutečnosti tu ale vznikají věci, které si nezadají s vysokou krejčovinou těch nejvyhlášenějších módních domů. Pokud je dokonce nepředčí. Tradičními výrobními postupy vrcholné ruční krejčoviny propojenými s vlastním systémem konstrukce střihů se tu na míru vyrábějí luxusní klasické i módní pánské košile, obleky, saka, kalhoty, ale také noblesní dámské oblečení jako pouzdrové šaty, sukně nebo kostýmky. A to vše z těch nejkvalitnějších látek světa.
"Jsem cvok posedlý nejvyšší dosažitelnou kvalitou oblečení. Hledám fyzické limity při jejich zpracování a následně je překonávám," říká Patrik Dařílek s typickou sebeironií v hlase. Myslí to ale naprosto vážně. Kvůli své zarputilosti a neústupnosti opustil před mnoha lety práci pro vyhlášené světové oděvní značky, které kvůli nákladům odmítaly vyrábět oděvy na takové úrovni, jakou si vytyčil. Proto zvolil vlastní cestu.
Než si z Dařílkova privátního krejčovského studia Emperor odnesete hotový oděv, předchází tomu po řemeslné stránce náročný proces. Přejete-li si například košili, odeberou Vám nejprve vaše osobní míry a ručně vykonstruují střih a styl, zohledňující vaše požadavky a tělo. Přenesou jej na látku, nastříhají a ušijí první zkušební košili. Klient si ji vyzkouší, a přímo na jeho těle se pak vychytávají drobné detaily, aby oděv perfektně padnul. Zkušebních košil se ušije tolik, kolik je potřeba.
"To ale není vše. Zákazníka požádáme, aby danou zkušební košili jistý čas nosil, několikrát vypral, zkrátka podrobil ji testu běžného používání. Teprve potom dochází k finalizaci, případným dodatečným korekturám a po konečném odsouhlasení se přejde k výrobě reálných košil," vysvětluje Dařílek s tím, že proces nejde příliš urychlit. "Tento systém je pro nás extrémně náročný a nákladný, ale budoucímu nositeli přináší jistotu a maximální sofistikovanost. Je velmi žádoucí, aby klient byl vtažený do děje a měl zásadní vliv na probíhající tvarování a intenzivní kontakt s originálním dílem, které odráží jeho potřeby, pocity a vzniká pouze a jenom pro něj."
Více o světě vrcholné ruční krejčoviny si přečtěte v prvním díle seriálu Instagram Patrika Dařílka!
Každý klient má v Dařílkově království vlastní složku, kde jsou zaznamenané míry i informace o všech kouscích, které tu pro něj kdy ušili – tedy je v ní přesně zdokumentovaná výroba, střih, styl, typy látek, nití, knoflíků či zipů. To se mimo jiné hodí ve chvíli, kdy si zákazník něco oblíbí a žádá po čase další, charakterově obdobný kousek oblečení.
"Našim klientům postupně budujeme osobní kolekce vzájemně kombinovatelných oděvů. Většinou začínají košilemi, průběžně se rozhodují pro saka s kalhotami, či celé obleky. S kolegou obuvníkem se pak domlouvám na designu a výrobě vhodné obuvi a opasků v barevných škálách, vybírám kolekci ladících vázanek, kterou mi dodá italský partner. Jakmile si totiž sáhnete na vrcholnou kvalitu, je to opravdu opojné a těžko hledáte k našim oděvům v obchodech adekvátní doplňky," vysvětluje Dařílek.
Nebojte se květin
Kdo jsou jeho nejčastější zákazníci? "Vždy především výrazní a úspěšní individualisté. V Česku obvykle vrcholní exekutivci, majitelé výrobních podniků, třeba strojírenských a technologických firem nebo skláren," říká Dařílek s tím, že většinou jeho klienti pracují v kreativních oborech a sami se podílejí na vývoji a výrobě nějakého produktu, nikoliv pouze na poskytování služeb.
"Jsou to lidé, kteří denně intenzivně a velmi tvrdě pracují. Požadují vrcholnou kvalitu a oceňují špičkový servis. Rádi se hýčkají na všechny myslitelné způsoby a mimo jiné část vydělaných prostředků kontinuálně investují do své garderoby, kterou vnímají jako přirozenou a důležitou součást svého fungování. Neváhají investovat svůj čas do četných setkání a nadšeně se nechávají naším světem rozmazlovat. Mají vztah k umění a možná, že díky častému cestování a působení v mezinárodním prostředí jsou vstřícnější vůči mým, na domácí poměry řekněme poněkud odvážnějším kreacím," usmívá se Patrik Dařílek. Vedle elegantní klasiky si totiž libuje v pestrých odstínech, často s květinovými motivy, které jsou skutečně nepřehlédnutelné. Z vedlejší místnosti mi přináší ukázat třeba košili s motivy vlčích máků, tištěných na neuvěřitelně hebkém bavlněném twillu. "Luxusní látky sbírám mnoho let, jen na košile tu najdete k okamžitému použití 2 700 položek v barvách a designech," dodává.
Krejčovská dílna Patrika Dařílka
Bezkonkurenční materiály jsou jedním z důvodů, proč se klienti k Patrikovi Dařílkovi vracejí. Své košile šije z bavlněných tkanin, čistého hedvábí nebo kašmíru či kombinace bavlněných přízí s vlákny hedvábí a kašmíru. Látky odebírá od vyhlášených italských tkalcoven, u kterých si leckdy nechává vyrobit nejjemnější látky na zakázku.
Knoflíky si dává ručně vyřezávat z australské perleti přímo ze středu lastur. Používá nejtenčí jehly ze speciálním hrotem a povrchem. Zatímco košile v luxusní konfekci je ušitá v tom nejlepším případě sedmi stehy na centimetr, Dařílek používá stehů dvanáct až patnáct. Na jedné košili to dělá pouze na šicích drahách 28 500 stehů. Pro představu, každičká knoflíková dírka je dále vyšitá 280 stehy. K tomu připočtěte unikátní konstrukci límce a manžet, originální způsob technologie sešití celé košile a následné balení v ručně zhotovené luxusní krabičce se saténovými stuhami.
"Rád bych zdůraznil, že honba za vrcholnou řemeslnou kvalitou a jemností látek není samoúčelná, jak by se mohlo na první pohled zdát. Uvedu jednoduchý příklad – čím větší množství stehů na šicí dráze a tenčí sešití jednotlivých vrstev, tím dokonalejší flexibilita, přilnutí a splývání oděvu – tedy uživatelský komfort, pevnost a vzhled," vysvětluje.
Během oborového setkání v roce 2015 poprvé představil italským profesionálům v Miláně výsledek vývoje své dílny – sako ze 100% hedvábí a oblek, jehož materiál obsahoval příze o tloušťce pouhých 13,7 mikronu.
Na svrchní oděvy Patrik Dařílek opět užívá látky utkané v Itálii ze stoprocentní vlněné tkaniny z australské vlny, případně v kombinaci s přízemi z hedvábí a kašmíru. Každý zhotovený kus navíc obsahuje exklusivní hedvábnou podšívku a perleťové knoflíky. Kompletní oblek vzniká obvykle 160 hodin a jehly musí urazit cestu dlouhou 140 000 stehů.
Od konfekce k šití na míru
Svůj unikátní byznys založil Patrik Dařílek na základě zkušeností, které získal v Kanadě. Tam odjel začátkem devadesátých let na pozvání svého strýce, jenž pracoval jako zástupce prestižních evropských, převážně italských, textilních firem. Společně pak zprostředkovávali výrobu košilí pro významné kanadské a americké módní domy v Evropě.
"Amerika a Kanada mě hodně naučily. Tvoří společně nejvýznamnější světový trh, všichni světoví výrobci čehokoliv tu chtějí působit. Existuje tu skutečně stále nejtvrdší konkurence a uspějí pouze ti nejlepší. Pokud nedodržíte dohodu, končíte. V zástupu čeká mnoho dalších. Vybudovat si reputaci je běh na dlouhou trať, ztratit ji můžete za chvilku. Získal jsem tam nenahraditelnou praxi a trénink," bilancuje Dařílek.
Postupně začali zakázky zadávat i v Česku, kde se rozvíjel raný kapitalismus. "Byl to ale permanentní boj o kvalitu, termíny a vůbec samotné ušití košil," vysvětluje Dařílek. Se strýcem se proto rozhodli využít příležitosti a v Praze koupit jednu ze společností, kde v menším množství také nechávali šít košile. "Tuto společnost jsme přebudovali a začali rozvíjet vlastní produktovou řadu. Znamenalo to tvrdé testování, vývoj, šití vzorků, zdokonalování technologie výroby límců a dalších součástí. Zdokonalili jsme, co šlo, a naše košile šly na kanadském a americkém trhu na odbyt. Každý měsíc odlétalo přímým letem kolem 2 500 košil," dodává s tím, že souběžně rozvíjel i zakázkovou výrobu.
Do toho od roku 1998 provozoval na pražském Těšnově kamenný obchod s pánskými a dámskými luxusními košilemi a doplňky. "Český zákazník ale tento výjimečný sortiment zcela nepochopil a nedocenil, tak jsme se slzou v oku po deseti letech dotování zavřeli," vysvětluje Dařílek. Ve stejnou dobu začaly americké a kanadské firmy přesouvat výrobu do Číny a nad textilním průmyslem se začalo smrákat celosvětově. Výrobu luxusních konfekčních košilí v Praze tedy museli ukončit a Patrik Dařílek se rozhodl s týmem svých kolegyň pokračovat v tom nejužším segmentu, a to v šití košilí v nejvyšší kvalitě na míru. Tak vznikla jeho současná firma Emperor, která si zakládá na prvotřídních materiálech a osobním přístupu.
"Mí italští partneři, se kterými mě pojí, troufám si říct, dlouholeté přátelství a respekt, si od začátku vážili kvality našeho produktu. V době, kdy kvalita strmě upadá a je vyvíjen stále větší tlak na cenu utkaného metru, po nich požaduji, aby pro mě tkali látky v té nejvyšší kvalitě, kterou dokážou. A oni pro mě mají interní přezdívky "Only the best" a "Crazy one from Praga"," směje se neoblomný Patrik Dařílek.
Nechci zahlcovat planetu nekvalitou
Šití na míru je podle něj alchymie, která dokáže i s vyloženě nekonfekční postavou udělat divy. "Pověsit cokoliv na takřka dokonalá mladá těla je celkem snadné. Skutečně zajímavé to začne být, když se začneme bavit o tělech obvyklých a zejména o jejich přirozených anomáliích. Šití na míru je musí dokázat co nejvíc potlačit a žertovně vyjádřeno, vytvořit co nejlepší siluetu i tam, kde žádná není. Jde tedy o perfektní tvarování, vnímání proporcí kombinované se špičkovými řemeslnými postupy. Běžně se řeší centimetry, my řešíme milimetry," říká Dařílek, pro nějž je kvalita posedlostí.
"Cítím zodpovědnost za naši práci, nechci se přidat k těm, kteří zaplavují tuto planetu zbožím pochybné kvality za nesmyslné ceny. Naopak chci naším konáním přispět k šíření uměleckého řemesla, tradičních hodnot, kultivovanosti, noblesy a elegance a navázat tak na činnost slavných prvorepublikových salónů," říká Dařílek. Zároveň tvrdí, že jednotkou úspěchu pro něj není zisk.
"Pokud by byl, tak úspěšní příliš nejsme. Ale pokud za úspěch považujeme radost a potěšení z takto vytvořené věci na straně zadavatele a loajalitu mnohaletého zákazníka, pak je to úspěch. Bez životní energie a lásky k řemeslu by nebylo možné tuto práci vykonávat. Je vložena do každičkého detailu."
Chcete více porozumět světu vrcholné krejčoviny v pánské módě? Sledujte na webu Proč ne?! nový seriál článků Instagram Patrika Dařílka, kde si každý měsíc přečtete zajímavosti z jeho sofistikovaného světa.
Krejčovská dílna Patrika Dařílka
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist