Kolikrát si člověk u filmu či seriálu řekne - takhle to skončit nemělo! Inu, možná přicházejí časy, kdy takto smutnit nebudeme muset; o podobě závěru totiž budeme moci rozhodnout sami.

Více či méně odvážné pokusy o interaktivní pořady tu byly již dříve, nikdy však nezaznamenaly velký průlom. To se nyní pokusí změnit velký hráč na poli internetové televize, který se už od vstupu na trh pokouší nabourávat zavedené pořádky - třeba tím, že uvádí seriály celé najednou, ne po jednotlivých dílech, jak je zvykem jinde.

Také s interaktivitou už opatrně experimentuje u animovaných pořadů pro děti, kde si diváci třeba mohou vybrat, jestli má hlavní hrdina bojovat se stromem, nebo bohem. Tentokrát se však Netflix pustí do ještě odvážnějšího kroku a nabídne divákům různé dějově linky.

Jak moc bude možné vývoj ovlivnit, to zatím není zřejmé. Ví se jen, že Black Mirror nebude jediným velkým projektem, u něhož se se zapojením diváků počítá. Streamovací gigant se zkrátka pokouší spojit přednosti filmu se stále populárnějším odvětvím videoher, jejichž uživatelé mohou přímo ovlivňovat dění na obrazovce.

"Nastal čas, aby se interaktivní televize stala mainstreamovou záležitostí," pravil Jim Spare, šéf firmy Eko, která interaktivní pořady produkuje. O podobný krok se loni pokusilo i HBO, které u seriálu Mosaic nabídlo divákům také aplikaci na mobily či tablety, díky níž mohli sledovat děj očima dalších postav, než byl vylíčen v běžném vysílání.

Netflix zareagoval v ještě větším měřítku. Způsobí na televizním poli průlom? Nebo vyjde jeho pokus do ztracena? Nová řada Black Mirror, která by měla obsahovat i epizodu s volitelným koncem, se má objevit ještě letos.