Exhibice se nazývá Videogames: Design/Play/Disrupt a nachází se ve Victoria & Albert Museum. Nejedná se v ní však o průřez historií her, nýbrž detailnější pohled na zhruba poslední dekádu. A na to, jak moderní hry vznikají.

"Říkali jsme si, že obor videoherního designu a kultury je příliš široký na to, abychom se soustředili na úplně celý. A tak jsme se místo toho rozhodli podívat se na věc z jiného úhlu, a sice toho současného," vysvětlila dle Eurogamer.net kurátorka výstavy Marie Foulstonová.

Hrad Winterfell z Game of Thrones vytvořený v Minecraftu
Foto: Victoria & Albert Museum

A tak se v muzeu objevují tituly jako The Last of Us, Minecraft, No Man’s Sky či Journey, ale i řada nezávislých kousků typu Kentucky Route Zero nebo The Graveyard. Významné hry z uplynulých let a zároveň ty, které zaujaly nějakou herní mechanikou.

Nečekejte však na výstavě přehlídku počítačů, na nichž si můžete dané tituly vyzkoušet. Některé si sice zahrajete, ale hlavním cílem výstavy je přiblížit vše, co se okolo nich a jejich vzniku točí. A tak uvidíte různé poznámky vývojářů, artworky, moodboardy, videa či merchandising.

V první části Design se dozvíte o postupech při vývoji hry, sekce Disrupt se zase zaměřuje na tituly, které se dotýkají sociálních a politických témat, a část zvaná Play ukazuje, jak se hráči stávají důležitými spolutvůrci herního zážitku; ideálním příkladem budiž budovatelský Minecraft. Dotýká se i kompetitivního hraní, tedy e-sportů, či velkým on-line bitvám v multiplayerových titulech.

Z turnaje v League of Legends
Foto: Victoria & Albert Museum

"Netoužíme za každou cenu po tom, aby každý opouštěl výstavu s tím, že chce být herní designér, nebo že si doma zahraje věci, které do té doby nezkusil," líčila Foulstonová. "Ale chtěli bychom zajistit, aby každý odcházel s úctou vůči hráčům, designérům - a oboru samotnému."

Dalším cílem výstavy je také ukázat, že hry, více než jakékoliv jiné médium, v sobě snoubí umění, vyprávění příběhů, ale i technologie a konstruktivní um. Ilustruje to i citát herního teoretika Franka Lantze, který návštěvníky výstavy uvítá: "Tvorba her kombinuje vše, co je složité na postavení mostu a složení opery. Hry jsou opery, které jsou udělané z mostů."

Ve Victoria & Albert Museu se o tom můžete přesvědčit také, a to až do 24. února 2019, kdy výstava skončí.