Málokterý fotograf měl příležitost portrétovat takové hvězdy jako on. Marilyn Monroe, Greta Garbo, Audrey Hepburn, Salvador Dalí, ale i členové britské královské rodiny včetně samotné královny Alžběty II. Ty všechny zachytil na svých snímcích britský fotograf, scénograf a kostýmní výtvarník Cecil Beaton. Právě jemu je věnována rozsáhlá výstava v Museu Kampa, která potrvá až do 7. října.
"Nápad uspořádat výstavu Cecila Beatona jsme dostali zhruba před dvěma lety. Již tehdy začalo první vyhledávání dostupných děl a institucí, s nimiž bychom mohli na výstavě spolupracovat," řekla kurátorka výstavy Alexandra Šlosarčíková. V následujících osmnácti měsících probíhala mezi jednotlivými institucemi čilá komunikace nejen ohledně vhodnosti výstavních prostor, ale i o zápůjčkách konkrétních děl.
S blížícím se termínem výstavy bylo potřeba se zamyslet nad samotnými výstavními prostory společně s architektem. "Pro každou výstavu se prostory specificky upravují. Často je potřeba vybourat stávající zdi a postavit nové. Pokaždé je však potřeba vymalovat na bílo a připravit do výstavy barevné prvky, ať už výmalbou nebo polepem samolepkami nebo plotry, případně použitím textilií. Někdy je pro výstavu potřeba vytvořit nový mobiliář," dodala Šlosarčíková.
Samotná díla se pak vydala na cestu ze svých domovských galerií zhruba před týdnem. "Díla po dovezení musela cca 24 hodin odpočívat v místě, kde jsou vystavena, v zavřených přepravních bednách. Tak se postupně aklimatizovala, aby při šoku ze změny prostředí nedošlo k poškození," přiblížila kurátorka. Výstavu doplnil i vůz Rolls Royce Silver Wraith z roku 1946, který je do expozice umístěn jako odkaz na tradiční vozidla britské královské rodiny.
V magazínu i na frontě
Cecil Beaton byl od roku 1939 oficiálním fotografem Buckinghamského paláce, za což byl v roce 1972 povýšen do šlechtického stavu. Během Druhé světové války měl za úkol zdokumentovat, jak válečná mašinerie dopadá na život obyvatel Velké Británie. Fotografoval ale například i následky bitvy u Tobruku v roce 1942. Prosadil se rovněž jako módní fotograf, pracoval pro časopisy Vogue i Harper's Bazaar. Tvořil ale také divadelní i filmové kostýmy. Mezi ty nejznámější jsou kostýmy k filmu My Fair Lady, ze něž získal Oskara.
Po loňské úspěšné výstavě věnované tvorbě návrháře Manolo Blahnika se tak Museum Kampa opět pouští do projektu, jež do Česka přivádí další atraktivní jméno, a má tak ambici přitáhnout pozornost odborné i široké veřejnosti. "Beaton
byl v prvé řadě skvělý umělec se smyslem pro suchý britský humor, který lehce skrze fotografie probleskuje. Zároveň je pro Museum Kampa důležité, že touto výstavou pokračujeme ve velmi dobrých česko-britských vztazích, které
chceme rozvíjet i přes ohlášený brexit," řekl Jiří Pospíšil, předseda správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových, která Museum Kampa spravuje.
V zákulisí příprav výstavy Cecil Beaton - fotograf královen
V zákulisí příprav výstavy Cecil Beaton - fotograf královen
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist