Ostře sledované Met Gala a vzácný šperk, na který si dělá zálusk osm sexy lupiček. Taková je v kostce premisa filmu Debbie a její parťačky (Ocean's 8), jež je ženskou obdobou snímku Dannyho parťáci (Ocean's 12). Hlavní roli si tu kromě Sandry Bullockové, Cate Blanchettové, Anne Hathawayové či Rihany zahrál i unikátní náhrdelník z dílen Cartier, jehož příběh sahá hluboko do historie klenotnického domu.
Diamantový náhrdelník nese ve snímku název Toussaint, jenž je přímým odkazem na Jeanne Toussaintovou, kreativní ředitelku domu. Dceru z rodiny výrobců krajek, jež na sebe v pařížské vyšší společnosti poutala pozornost svými originálními dekoracemi kabelek a šatů, si za svou nástupkyni na začátku 30. let vybral sám Louis Cartier.
Toussaintová se proslavila nejen novým, hravějším pojetím dámských ozdob, ale i odvážnou povahou. Během nacistické okupace ve výloze Cartier nechala například vystavit drahými kameny zdobeného kohouta - symbol Francie - zavřeného ve zlaté kleci. Kvůli tomuto kousku ji vyslýchalo i gestapo a legenda praví, že byla propuštěna až po intervenci své dobré známé Gabrielle Chanel. Toussaintová do kolekcí značky přinesla dnes již klasický motiv pantera a dobový tisk ji označoval za "Coco Chanel klenotnictví". Pro Cartier pracovala až do roku 1970 a o šest let později zemřela.
Inspirace Indií
Při tvorbě šperků pro pařížskou značku ráda inspirovala stylem klenotů indických maharádžů. Jeden z nich se stal i předobrazem pro filmový náhrdelník nesoucí právě její jméno. V roce 1931 navrhl Jacques Cartier majestátní náhrdelník pro maharádžu indického státu Nawanagar. Tehdy byl označován za "nejkrásnější šperk z barevných kamenů na světě" a jeho ústředním kamenem byl modrobílý diamant o váze 136,25 karátu. Náhrdelník se bohužel ve své původní podobě nedochoval, ale v archivu značky se našly četné nákresy a črty, jež umožnily současným klenotníkům vytvořit náhrdelník podle tohoto vzoru.
Pro potřeby natáčení byl náhrdelník místo pravých diamantů vyroben z čirých přírodních zirkonů a bílého zlata. Protože původní šperk byl určen pro muže, musely být jeho proporce zmenšeny o 15 až 20 procent. Jeho výrobu musely mistři zlatníci zvládnout za pouhých osm týdnů.
Náhrdelník Toussaint
Náhrdelník Toussaint
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist