Na začátku nebylo pouze vejce, ale dvojice slovenských architektů Tomáš Žáček a Soňa Pohlová, kteří tvoří partnerský pár i základ architektonického studia Nice & Wise.

V roce 2009 se zúčastnili soutěže Andes Sprouts Society − neziskové organizace, jež chtěla na úpatí pohoří Catskill Mountains na severu státu New York poskytnout útočiště nezávislým umělcům a vyzvala designéry, aby pro ně navrhli odpovídající příbytky. V hlavě Žáčka a Pohlové tak vznikl návrh malého domu připomínajícího svým tvarem vejce a plně nezávislého na inženýrských sítích.

Jejich návrh sice v soutěži neuspěl, ale dostal se do širšího výběru sledovaného webu Inhabitat.com, zaměřeného na udržitelný rozvoj. "V tu chvíli nám začaly chodit e-maily s dotazy od lidí, kteří se nás ptali, kdy a kde bude takový domek k mání," vzpomíná Žáček, který se svou partnerkou − toho času starající se o jejich čerstvě narozeného potomka − stál na začátku projektu. Ten dovedl až k dnešní, čtyřikrát menší podobě Ecocapsule, mikrodomu pro jednu až dvě osoby, jejž můžete postavit v podstatě kamkoliv a je zcela energeticky soběstačný.

Představte si takový ekologický hotelový pokoj v designovém balení, který si můžete umístit na zahradu, na vrchol hory, na pláž nebo na střechu domu a zase ho odtamtud kdykoliv přenést kamkoliv jinam.

Mobilita, ekologie a design v jednom atraktivním balení Made in Slovakia.

Rozměry domku jsou záměrně omezené kapacitou lodního kontejneru, v němž se dá objekt přepravit do podstatně exotičtějších destinací, a už je k dispozici i varianta obydlí, která se dá připřáhnout za osobní vůz. Ostatně to, že se dá kapsle umístit v podstatě kamkoliv, i zakladatelé firmy nedávno názorně předvedli: letos v lednu první dokončený kus usadil vrtulník na střechu budovy v centru Bratislavy.

Ecocapsule rozhodně není prvním podobným projektem zeleného mikrodomu, ale je jedním z mála, jemuž se podařilo vystoupit ze světa vyphotoshopovaných vizualizací a proměnit se v reálný a prodejný výrobek. Ve světě současné architektury, plné odvážných vizí, ale jen hrstky odvážných činů, se tak jedná o skutečný husarský kousek.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se