Švýcarská firma Omega, založena v roce 1848 Louisem Brandtem v dílně La Chaux-de-Fonds, se jako oficiální časomíra poprvé představila na zimních olympijských hrách v roce 1936 v německém Garmisch-Partenkirchenu. Tehdy tam byl vyslán jediný technik s 27 stopkami, které měřily časy soutěžních disciplín. Od té doby uběhlo 82 let, během kterých firma pokračovala ve vývoji technologií a sbírala zkušenosti. 

V roce 2014 v Soči naměřila Omega více než 650 000 cílových a průběžných časů, vzdáleností, pořadí a dalších výsledků. A to na 98 různých místech v průběhu dvou olympijských týdnů. Role oficiální časomíry olympijských her se chopila i tentokrát, po osmadvacáté.

Přítomnost značky v Pchjongčchangu zahrnuje 300 časoměřičů doprovázených 350 vyškolenými dobrovolníky, 230 tunami vybavení včetně 30 informačních a 90 výsledkových tabulí s mnoha kilometry kabelů a optických vláken.

První infračervená brána

Firma stojí za několika vynálezy, které na olympijských hrách zajišťují přesné výsledky. Například v roce 1948 byla poprvé ve Svatém Mořici použita infračervená brána. Jde o paprsek světla, který vysílá zařízení umístěné na cílové čáře. Jakmile závodník tuto hranici překročil, elektronický časovač okamžitě zastavil časomíru a zaznamenal výsledek s přesností na nejbližší jednu tisícinu sekundy. Infračervené brány se používají dodnes. Například v rychlobruslení jsou měřící paprsky umístěny jen dva nebo tři centimetry nad ledem. Tím je zajištěno, že se časomíra zastaví přesně ve chvíli, kdy cílem projede závodníkova brusle.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se