Asi nenajdete v Česku člověka, který by ho neznal. Je to svého druhu národní ikona. On a Karel Gott. Pak dlouho nic. Jaromír Jágr (45) je osobnost, k níž je možné vzhlížet prakticky bez toho, aby se s vámi o tom někdo začal hádat. Pro generaci čtyřicátníků a mladších je tu celý život. Sledovali jeho raketový start ještě jako teenagera na Kladně, jeho fantastický vstup a dominanci v NHL, angažmá v Rusku i návrat zpět do Ameriky. Po zisku zlata v Naganu se pro nás definitivně stal hrdinou, který pro hokej dokázal nadchnout celý národ. Mnoho lidí nyní sleduje i jeho boj o návrat do NHL, v níž chce pořád dokázat, že na to má. Výčet jeho sportovních úspěchů tu nemá smysl vypisovat, ostatně je pro nás hrdina nikoliv proto, kolikrát získal Art Ross Trophy nebo Stanley Cup, ale proto, jaký je. Asi nejsem sám, kdo s úžasem sleduje nejen videa se sestřihy jeho gólů, ale i stejně fascinující záběry z jeho tréninků, na nichž pozdě v noci maká sám do úmoru. Víme, že je náladový, víme, že je svérázný, ale nic z toho nám obrázek o něm nepokazí.

Víme také, že nerad dává rozhovory, vyjma těch nezbytných. Nicméně když se naskytla příležitost, skočili jsme po ní, i když se ukázalo, že to nebude snadné. Jágr původně rozhovor odmítl s ohledem na svůj soukromý program, nakonec ale souhlasil. Vzniklo tak na jeho počest 68 otázek, jež si nicméně nechal poslat a odpověděl na ně sám, přičemž odpovědi nahrál a poslal nám je zpět. Jeho hlas zní na nahrávce soustředěně, možná trochu otráveně. K otázkám přistoupil zjevně v náladě spíše zarputilé než rozverné. Nicméně vznikl tak výjimečný rozhovor.


1. Jak se máte?

Mám se docela dobře, ale není to ideální. Mohlo by to být lepší, ale mohlo by to být i horší.

2. Jste nervózní z toho, že se vaše vyjednávání o případné smlouvě v NHL pro příští sezonu vleče tak dlouho?

Samozřejmě bych byl raději, kdybych už to měl za sebou a věděl, kam půjdu, kde budu hrát příští sezonu. Ale situace je taková, že se to nedá žádným způsobem ovlivnit a musím čekat, co z toho vyplyne.

3. Proč je pro vás tak důležité, abyste mohl dál hrát hokej?

Je to moje zaměstnání, které dělám už skoro 30 let, a věřím, že jsem v něm docela dobrý nebo jsem byl docela dobrý, a to je hlavní důvod, proč v něm chci pokračovat. Protože kdybych začínal někde jinde, začínal bych znova od nuly.

4. Pro mnoho sportovců je konec kariéry okamžik hrůzy, který se snaží oddalovat, co to jen jde, z pocitu prázdnoty. Je to váš případ?

Podobná odpověď jako u minulé otázky. Vím moc dobře, že když něco končí, něco jiného musí začínat, a když budu něco nového začínat, bude to absolutně od nuly. Tak proč si neprodloužit něco, v čem jsem docela dobrý.

Celkem jednoduše vysvětlená motivace toho, proč chce Jágr pokračovat. Nechce se vzdát toho, co miluje, hnán vnitřním pocitem, že na to stále má, a nepříjemným pocitem z možného nového začátku.

5. Jakou věc vedle hokeje máte v životě nejraději?

Nicnedělání.

6. Jaký dres týmu NHL je podle vás vizuálně nejhezčí?

Nekoukám na týmy NHL podle toho, jestli mají hezké, nebo ošklivé dresy, ale podle toho, jestli hrají hezký, nebo ošklivý hokej.

Tahle otázka měla začátek rozhovoru trochu odlehčit. Ale kampak s nějakým odlehčováním na Jaromíra Jágra.

7. Jaké nejšílenější věci, nejšílenějšího vtipu jste byl kdy svědkem v hokejové šatně?

Samozřejmě dennodenně máme nějaké zážitky a vtipy a to je mimochodem také důvod, proč chci pokračovat co nejdéle v hokejové kariéře. Ta atmosféra v kabině. Ale abych si vzpomněl na jednu věc, to asi ne.

A znovu je v té odpovědi stesk po tom, co nejen Jágrovi, ale mnoha sportovcům v kolektivních sportech na konci kariéry dělá starost a čeho se vědomě nebo nevědomě obávají − ztráta kolektivu, ve kterém strávili většinu života, naučili se v něm fungovat, mají ho rádi a v mnoha případech je i jedním z jejich nejdůležitějších sociálních kontaktů v životě vůbec.

8. S přibývajícím věkem jsou muži obecně daleko háklivější na kritiku. Změnil se nějak váš vztah k trenérům nebo k tomu, co si od nich necháte líbit? Nebo k nim jako hráč máte stejný vztah a stejnou pokoru jako na začátku kariéry?

Já to měl naopak. Byl jsem na kritiku háklivý spíše na začátku kariéry. A to i na kritiku trenéra nebo novinářů. Když jsem byl mladší. Dneska kritiku respektuju, daleko víc respektuju a chápu trenéry a kritika obecně mi nevadí, pokud je oprávněná.

9. Vyjmenujte prosím tři góly, které jste v kariéře dal a které se vám vybaví jako první?

Tři góly… (povzdech) Tak to jsou asi ty, které často vidím v televizi nebo na YouTube v nějakých sestřizích. Takže to jsou takové ty buď nejkrásnější, nebo nejdůležitější góly. Asi nedokážu říct tři… ale zkusím to. Lidi mají hodně rádi ten z roku 1992, vyrovnání na 4:4 proti Chicagu v prvním zápase Stanley Cupu. Pak nevím, v kterém roce, ale dal jsem vítězný gól v zápase proti New Jersey, a tím jsme vybojovali sedmý zápas. Ten jsme vyhráli, postoupili do druhého kola a nemuseli se stěhovat do Kansas City. A třetí gól ten v Naganu proti Americe.

Gól proti Chicagu je klasický Jágr, a pokud jen trochu milujete hokej, dokáže vám vehnat slzy do očí svojí dokonalostí. Jágr si vezme na útočné modré Chicaga puk, postupně objede čtyři hráče a bekhendem překoná brankáře. Mario Lemieux pak gól označí za možná nejlepší v historii NHL, zatímco Jágr v rozhovorech s novináři a s pusou od ucha k uchu říkal, že "prostě měl trochu štěstí".

10. Jste rád známým člověkem?

Kdo by nebyl? Každý je rád známým člověkem, je třeba to brát jako bonus k tomu, že vás lidi respektují za to, co jste ve své profesi nebo v životě dokázal. Za druhé, být známým člověkem vyžaduje určitou zodpovědnost. Zodpovědnost k ostatním lidem. Musíte se chovat nějakým způsobem, protože jste daleko sledovanější a můžete být i vzorem pro mladší generace.

11. Jste národní ikonou. Co pro vás znamená být Čech?

Já se nepovažuju za národní ikonu. Beru se jako normální člověk, hokejista, který dal víc gólů než jiní hokejisté. A být Čechem pro mě znamená být hrdý na to, kdo jsem a kde jsem vyrůstal.

12. Mezi novináři je pověstná vaše náladovost − co nejvíce ovlivňuje vaši náladu?

Je to dané tím, že se snažím být kdykoliv a kdekoliv nejlepší, jaký můžu být, a když se to nedaří, tak z toho mám špatnou náladu. Proto ta náladovost. Mohlo by to být asi i daleko horší, ale některé věci jsem se naučil ovládat.

13. Jak vypadá váš ideální volný večer?

Takový si dávno nepamatuju. Ideál by asi byl, že bych nic nemusel, úplně vypnul a věnoval se jen sám sobě, svým nejbližším nebo své přítelkyni. A takový večer si skoro vůbec nepamatuju.

14. Z jakého dárku, který jste kdy dostal, jste měl největší radost?

Nejsem typ člověka, který by nějak extrémně prožíval radost z dárků. Samozřejmě když vám někdo nějaký dá, tak už to, že na vás myslel, udělá radost. Ale já to nevyžaduju a ani si na to moc nepotrpím.

15. Vyjmenujte prosím ideální pětku, v níž byste si chtěl zahrát, z jakýchkoliv hráčů historie.

Pět Jágrů s Haškem v bráně.

jarvis_59b7939e498e2987daaa1764.jpeg
Jaromír Jágr zodpovídá 68 otázek od Luďka Staňka.
Foto: David Turecký

Možná jediný záblesk pověstného Jágrova klukovského humoru v celém rozhovoru.

16. Co je pro vás důležitější: hodinky, nebo boty?

Boty. Hodinky skoro vůbec nenosím.

17. Jaké ceně, kterou jste kdy v životě jako hokejista obdržel (myšleny individuální trofeje), přikládáte největší vážnost?

Art Ross Trophy pro vítěze kanadského bodování NHL.

18. Jakou věc uděláte jako první po probuzení?

Jdu si zase zpátky lehnout. Já mám rád probouzení se a usínání a nemám problém usnout po zazvonění budíku znovu během pěti nebo deseti vteřin. Takže si dávám budík skoro hodinu předtím, než musím vstávat. A když mě to opakovaně budí po osmi nebo devíti minutách, tak se během rána stačím pětkrát probudit a zase usnout.

O. K., tohle je skvělé. Konečně jsem našel tu jednu jedinou věc, díky které můžu lidem říkat "no, víš, já jsem tak trochu jako Jaromír Jágr" a nelhat při tom. S tím vstáváním to mám úplně stejně. Důkazem je, že stejně jako Jágr vím, že funkce "snooze", tedy odložené opětovné zvonění budíku, je na iPhonu nastavená defaultně na devět minut.

19. Jaká je nejlepší věc na tom, hrát v NHL, a jaká pro změnu nejhorší?

Zažít tu atmosféru. Hrát před spoustou lidí. Nejhorší je cestování a ztráta svobody v tom smyslu, že vše musíte přizpůsobit týmu.

20. Kdybyste mohl během 24 hodin jít nespatřen a nepoznán kamkoliv na světě, kam byste šel?

Asi bych se šel podívat do archivu NASA a našel si tam oddělení mimozemské civilizace.

Doufám, že by si pak nenechal pro sebe, co se tam dozvěděl.

21. Kolik se toho doopravdy vypilo během letu z Nagana do Prahy?

Já nevím. Nikdy jsem nepil alkohol a nepil jsem ani během toho letu.

22. Pokud byste mohl změnit jedno rozhodnutí ve své kariéře, které by to bylo?

(Dlouhá pauza) Každý člověk by chtěl asi něco změnit. Ale já jsem toho názoru, že když něco změníš, změní se automaticky i vše potom a nikdo neví, jestli by tvoje změna vedla k lepšímu, nebo horšímu. Takže život by se měl brát takový, jaký je, a já si myslím, že většinou ty nejhorší zkušenosti vám v životě pomohou nejvíc.

Další věc, která je pro Jágra typická. Přemýšlení o světě a jeho fungování. Navíc si troufám tvrdit, že to, co říká, dává smysl.

23. Jste pověrčivý? Pokud ano, jak se to projevuje?

Jsem docela pověrčivý. A největší strach mám z Boha.

24. Zkuste popsat rozdíl mezi stylem hry v KHL a NHL, jak ho vnímáte vy.

Rozdíl je to velký a je daný hlavně velikostí kluziště.

Toužil jsem po trochu osobnější odpovědi, ale zjevně jsem neměl štěstí.

25. Jakou knihu jste naposledy přečetl?

Bibli.

26. Jakou nejlepší radu jste kdy dostal?

Nejlepší radu v životě jsem nedostal já, ale můj táta, když jsem byl mladý. Tomu někdo, nějaký trenér, poradil, abych cvičil a posiloval vahou vlastního těla. Tedy kliky, dřepy a sklapovačky. A díky tomu jsem se dostal, kam jsem se dostal. Možná kdyby můj otec nebyl v pravý čas na pravém místě, nikdy bych hokej nehrál.

27. Jakou nejlepší radu jste někomu v životě dal?

Podle mě by lidi neměli moc radit, ale počkat, až se jich někdo na radu přijde sám zeptat. A potom říct svůj názor. Protože každá rada, kterou někomu dáte, stoprocentně ovlivní jeho život. Ať si to myslíte, nebo ne. Takže když někomu radíte, buďte si stoprocentně jistí, že mu dáváte tu správnou radu.

28. Kdy jste se naposledy cítil opravdu šťastný?

To přesně nevím, ale vím, kdy jsem se opravdu necítil šťastný. A to právě teď při tomhle rozhovoru, protože před sebou mám ještě dalších čtyřicet otázek.

Pokud by vám to z otráveného hlasu a dlouhých povzdechů nebylo jasné − nedá se asi říct, že by se Jágr u tohohle rozhovoru bůhvíjak bavil. Tímto se omlouvám a vlastně si i zpětně cením toho, že na rozhovor přistoupil a především ho poctivě dokončil.

29. Jaký film jste viděl nejvícekrát?

Troju.

30. V jednu chvíli vzbudilo senzaci vaše angažmá na Facebooku a přímá komunikace s fanoušky. Co vám tento kontakt dal v pozitivním i negativním smyslu?

Moc dobře vím, jak média dokážou ovlivnit vztah mezi sportovcem a jeho fanoušky. Vše záleží na tom, jak jsou rozhovory napsané. Názor novináře na sportovce, ať pozitivní, nebo negativní, dokáže ovlivnit názor lidí. Takže myslím, že právě Facebook a hodně fanoušků pomáhají k tomu, aby nedocházelo ke zkreslování názorů, které ten sportovec zastává.

jarvis_59b7939f498e2987daaa1768.jpeg
Jaromír Jágr zodpovídá 68 otázek od Luďka Staňka.
Foto: David Turecký

31. Kam byste mě vzal na večeři a proč?

Na to bych se měl zeptat já vás, vy se mnou děláte rozhovor.

32. Kdy jste naposled na někoho křičel a proč?

Snažím se nekřičet. A jestli jsem na někoho křičel, tak jen proto, že jsem nedokázal ovládnout své emoce.

33. Jste proslulý svými individuálními tréninky. Jak poznáte, proč a co právě potřebujete trénovat?

To je moje výhoda, prostě to poznám rychle, poznám to hned a vím, co pro mě funguje.

Jágr se znovu rozhodl otázku obejít, nebo ho spíše neinspirovala k přímé odpovědi.

34. Litoval jste někdy toho, že se angažujete v kladenském hokejovém klubu?

Věřte mi, že to není jednoduché, je to spousta stresu a spousta schůzek, spousta přemlouvání sponzorů.

A znovu otázka, která byla obejita.

35. Ví se, že hrajete kasinové hry, sám jsem vás několikrát potkal v kasinu u rulety − máte herní systém, nebo jste intuitivní hráč?

To jste si mě asi s někým spletl (smích)…

To určitě ne. Nicméně je to potvrzení, že debaty o Jágrově zálibě v hraní jsou naprosté tabu. V tom je hokejista velmi důsledný. Ostatně sám říkal, že jako známý člověk má jistou odpovědnost k okolí, ne?

36. Jakého sportovce historie nejvíce obdivujete?

Mám rád hodně sportovců, především těch, kdo se dokázali udržet na vrcholu dlouhou dobu. V současné době to jsou Roger Federer a Tom Brady, hráč amerického fotbalu za New England Patriots.

37. Co vás spolehlivě rozesměje?

Já jsem člověk, kterého rozesmějete snadno.

A znovu pochod kolem podstaty otázky.

38. Jakou reklamu byste nikdy nevzal a proč?

Vždy se snažím dělat reklamu věcem, které mám sám rád, nosím je nebo je používám.

39. Co je podle vás smysl života?

To je otázka, která tu je odnepaměti. Já myslím, že konečnou odpověď na tuhle otázku nikdy nedostaneme, protože kdybychom ji dostali, tak život neprožijeme tak, jak máme, a zneužijeme ho.

Na žádné otázky nedal v tomto rozhovoru Jágr tak pečlivě formulované odpovědi, jako na ty týkající se, řekněme, spirituality. Osobně to přičítám tomu, že o těchto věcech přemýšlí častěji než o věcech běžných a má je pro sebe jasně formulované.

40. Co byste změnil na profesionálním hokeji a proč?

Profesionální hokej alespoň v Americe se mění sám. Podle toho, co považují diváci za atraktivní. To znamená, pokud diváci chtějí góly, profesionální liga udělá všechno pro to, aby jich padalo co nejvíc.

EDICE 68

Nenechte se mýlit Jágrovou odpovědí číslo 16, že hodinky skoro vůbec nenosí. Slavný hokejista a ambasador značky Klenoty Aurum minulý týden představil vlastní limitovanou edici hodinek Louis Erard a jak při té příležitosti poznamenal, "když už teď má svoje, tak se to třeba změní". Na vzniku hodinek se Jágr přímo podílel. "Chtěl jsem, aby na ciferníku bylo moje číslo 68, a zvolil jsem kombinaci barev, které se mi u hodinek prostě přirozeně líbí. Mám rád spíše jednoduchost a sportovní nádech. Myslím, že tohle se nám povedlo skloubit dohromady." Jeho limitovaná edice nabízí dva typy hodinek, jež vyjdou vstříc jak sportovně, tak elegantně založeným zákazníkům. Oba modely spojují vysoce odolné materiály, extra tvrzené safírové sklíčko či černý kožený řemínek se vzorem připomínajícím krokodýlí kůži. Na obou je Jágrův autogram. Dražšího a výraznějšího chronografu s mechanickým strojkem bude k dispozici pouhých 25 kusů, elegantního a jednoduššího modelu pak symbolických 68 kusů.

41. Kterého hráče z těch, proti nimž jste hrál nejvíce, nesnášíte v tom smyslu, že je vám jeho hra nepříjemná?

Je to každý hráč, který je rychlý a silný. Asi první mi přijde na mysl obránce Zdeno Chára.

42. Jakou nejhorší věc jste někdy udělal pro vítězství?

Má čest je pro mě nejdůležitější, takže bych neudělal nic, co je proti fair play.

43. Byl nějaký okamžik v životě, kdy jste chtěl s hokejem skončit?

Zatím ne.

44. Jak byste charakterizoval svůj osobní styl?

Jágrovský.

45. Jaká je vaše nejoblíbenější činnost během letu?

Hodně spím. Nebo se minimálně snažím hned po příchodu do letadla okamžitě usnout.

46. Jaký dárek jste naposledy někomu dal?

Sám sebe.

47. Léto, nebo zima?

Léto.

48. Oblek, nebo džíny?

Nevadí mi ani jedno.

49. Las Vegas, nebo Atlantic City?

Las Vegas.

50. Pátá Avenue v New Yorku, nebo Champs-Élysées v Paříži?

Pátá Avenue.

jarvis_59b7939f498e2987daaa176c.jpeg
Jaromír Jágr zodpovídá 68 otázek od Luďka Staňka.
Foto: David Turecký

51. Ferrari, nebo Porsche Cayenne?

Porsche.

52. AC/DC, nebo Michal David?

Michal David.

53. Těstoviny, nebo steak?

Těstoviny.

54. Deset ráno, nebo deset večer?

Deset večer.

55. S jakou celebritou byste chtěl strávit večer?

Z chlapů herec Rock, tedy Dwayne Johnson. A z hereček Jessica Alba.

56. Kdybyste si měl vybrat kohokoliv na světě, celebritu nebo politika či sportovce, kterého osobně neznáte, vedle něhož byste chtěl sedět v letadle během desetihodinového letu − kdo by to byl?

Nevím jméno, ale někdo, kdo po nástupu do letadla okamžitě usne, abych se i já mohl vyspat.

57. Jakou nejzajímavější sportovní událost jste kdy absolvoval jako divák?

Miluju UFC (zápasy smíšených bojových umění) naživo.

58. S jakým hokejistou byste nikdy, ale opravdu nikdy nepodstoupil pěstní souboj?

S jakýmkoliv rváčem, protože oni jsou v NHL fakt dobří.

59. Komu fandíte ve fotbale?

Nemám tým, kterému bych vyloženě fandil.

60. Máte 24 hodin na to, abyste v Česku změnil, cokoliv chcete. Co byste změnil jako první?

Rozhodně bych chtěl, abychom byli tak velcí a tak ekonomicky silní, abychom nemuseli být závislí na Evropské unii. Abychom byli soběstační a měli vše, co potřebujeme, v naší zemi. A aby minimální plat každého člověka byl 50 tisíc korun. A abychom tady všichni měli radost z práce a z toho, že pomáháme druhým.

61. Máte nějaký talent nebo um, o kterém lidé nevědí?

Jestli nějaký mám, tak o něm nevědí nejen lidi, ale ani já.

62. Scarface, nebo Kmotr?

Nemyslím, že jsem viděl Scarface, a asi ani Kmotra, takže těžko říct.

Cože???

63. Čeho chcete ve sportovní kariéře ještě dosáhnout a co vás k tomu motivuje?

Chci dokázat, že můžete být dobrý v každém věku, že i když jste starší, můžete být důležití. A myslím, že by to mohlo pomoct nejen mně, ale i lidem, kteří jsou někde odstrkováni jen proto, že jsou vyššího věku.

Neznám mnoho sportovců, kteří by dokázali svoji osobní snahu takhle fantasticky zobecnit. Znovu zajímavý pohled na to, jak hluboce Jágr vnímá to, co se děje, v kontextu okolního světa a společnosti.

64. Co podle vás v současnosti brání Čechům vyhrát mistrovství světa v hokeji?

Větší kvalita.

Tady si nejsem jistý, zda mě touhle naprosto standardní a často vysmívanou sportovní hláškou Jágr trollí, nebo už se jen nemůže dočkat, až dojde na konec rozhovoru.

65. Jakou nejhorší transakci jste v životě udělal?

Nerozumím otázce.

Tak se asi nemůže dočkat.

66. Prosím doplňte větu: Když je mi nejhůř, tak…

… si jdu lehnout.

67. Prosím doplňte větu: Momentálně se nejvíc těším na…

… to, až si všichni lidé na světě budou vzájemně pomáhat.

68. Jste zamilovaný?

Ano, strašně moc.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se