Chcete si odpočinout, ale zároveň se domů vrátit plni zážitků a s neodolatelným Instagramem? Zabalte si místo knih a slunečních brýlí pohodlné pyžamo, namísto mořské nemoci se připravte na poklidné drncání, a vydejte se na cestu jedním z luxusních vlaků, které vám po dobu dovolené budou sloužit jako špičkový hotel, restaurace nebo dokonce luxusní spa.

JAR, Botswana, Zimbabwe a Zambie

Milovníci luxusu a výjimečných zážitků si přijdou na své na jižním cípu Afriky. Vlak Rovos Rail startuje v Kapském městě a vydává se severně přes Botswanu a Zimbabwe až do Zambie. Patnáctidenní cesta vede přírodou i městy, nabízí noci strávené v luxusních hotelech, ale i přímo ve vlaku. Právě noci strávené v Rovos Rail patří k nejzajímavějším zážitkům, které projížďka jihem kontinentu nabízí. Kabiny vlaku byly zařízeny tak, aby evokovaly anglické interiéry z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Pasažéři se tak můžou na pár dnů přenést v čase do předválečné éry. Cestování časem přes polopouště v oblasti Velké Karru k Viktoriiným vodopádům začíná na 116 812 korunách za osobu.

5.0.2

Austrálie

Australský The Ghan patří k legendám vlakové dopravy. První souprava vyjela už v roce 1929 a dodnes nabízí cestujícím nevšední pohledy. Pojíždění vlakem je často doplňováno výlety a jinými zážitky, které přiblíží cestujícím místní tradice. Jedním takovým může být například návštěva podzemních obydlí v městě Coober Pedy, která si místní začali stavět kvůli vysokým denním teplotám. The Ghan Expedition jezdí na trase Darwin – Adelaide, za čtyři dny tak vlak dlouhý až 774 metrů zdolá 2979 km ze severního pobřeží kontinentu na jižní. Překonání šířky Austrálie začíná na 55 646 korunách za osobu.

 vlaky 9

Kanada

Scénickým vyjížďkám v Severní Americe jednoznačně vévodí vlakové trasy po západním pobřeží Kanady. Cesty dávných hledačů zlata každý rok mezi dubnem a prosincem brázdí Rocky Mountaineer. Ačkoliv tento kanadský horolezec nedisponuje kabinami s ubytováním a cestující jsou na každou noc převáženi do hotelů, jízdě tento nedostatek rozhodně neubírá na kráse. Okna ve vlacích Mountaineer totiž nemají klasický obdélníkový tvar a nekončí tak pod střechou vozů, ale pokračují až cestujícím nad hlavy, a nabízí tak nový pohled na okolní přírodu. Vlak startuje v třetím největším městě Kanady, Vancouveru, pokračuje přes někdejší důležité centrum hledačů zlata, Kamloops, jezera Jasper a Louise, a končí ve městě Calgary. Cena osmidenní jízdy skrz přírodní divy provincií Britská Kolumbie a Alberta začíná na 51 500 korunách za osobu.

vlaky 1

Peru

Každé čtvrteční ráno vyjíždí ze starodávného města Inků Cusco vlak Belmond Andean Explorer na třídenní jízdu po vysočině na jihu Peru. A ačkoliv tato vyjížďka patří mezi ty kratší, rozhodně v ničem nezaostává za ostatními. Po dobu jízdy můžete ochutnat skvosty peruánské kuchyně sestavené světově uznávaným šéfkuchařem/nomádem Diegem Muňozem, jehož práci doporučují New York Times v budoucnu pečlivě sledovat. Součástí cesty je i několik výletů, například k největšímu jezeru jižní Ameriky Titicaca, nebo prohlídka starých jeskynních maleb. A pokud se vám zrovna nechce opouštět pohodlí vlaku, můžete volné chvíle strávit ve speciálním spa voze.

vlaky 4

Itálie

Za kvalitní dovolenou vlakem ale není třeba létat hodiny. I Evropa má mnoho tratí s krásnými výhledy. S Golden Eagle Luxury Trains se můžete vydat na projížďku napříč apeninským poloostrovem a na Sicílii. Cesta jihoevropskou zemí patří k těm náročnějším, co se zastávek týče. Během dvanácti dnů vlak staví jak ve známějších městech italské pevniny, třeba v Římě, Florencii, Benátkách nebo San Gimignanu, tak i v těch méně navštěvovaných na Sicílii, jako jsou například Taormina, Palermo nebo Corleone, kde se natáčel Coppolův Kmotr. Cena italského dobrodružství začíná na 304 613 korunách za osobu. 

vlaky 12 restaurant car

 Fotografie: Rocky Mountaineer, Roderick Eime, Gary Bembridge, Belmond Management Limited, Rovos Rail, Golden Eagle Luxury Trains.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se