Výživovou specialistku Gabrielu Peacockovou jsme navštívili v centru Londýna, kde posledních pár let bydlí se svým manželem, finančníkem Davidem Peacockem. Do světa rodačka z Pardubic poprvé vyrazila v patnácti letech, aby jako mladá česká modelka dobyla newyorská, pařížská a milánská módní mola. Časy, kdy ji její rodiče znali především z titulek prestižních magazínů Elle či Cosmopolitan, jsou však ty tam. Gabriela se své módní kariéry vzdala ve prospěch fenoménu, který je pro mnohé z nás důležitější než nejnovější kabelka z Páté avenue. Dnes patří mezi přední experty na zdravou výživu a nedávno představila vlastní linii výživových doplňků. Vystudovala prestižní Westminsterskou univerzitu, praxi má na soukromé klinice osobního lékaře královny Alžběty, mezi její klienty patří hvězdy světového formátu. Magazínu PROČ NE?! prozradila, proč modeling vyměnila za biochemii, kam vyrazit na detox i co nejlepšího pro sebe může udělat vystresovaný byznysmen s nadváhou.
Svou kariéru jste odstartovala v patnácti letech jako modelka. Co vás přivedlo ke zdravé výživě?
Asi mi trochu začala chybět práce s mozkem. Modeling je perfektní, když je vám dvacet. Cestujete po světě, poznáváte zajímavé lidi − pro mladou holku jsou to zkušenosti k nezaplacení. Po několika letech strávených pendlováním mezi New Yorkem, Paříží, Londýnem a Milánem jsem ale dospěla do bodu, kdy jsem si řekla, že je na čase vyzkoušet něco nového. K dietologii jsem měla přirozeně velmi blízko. Modelky přece neustále řeší, co jíst.
Rozhodla jste se vystudovat zdravovědu (health science) na Westminsterské univerzitě v Londýně.
Ano, ale až později. Nejprve jsem tři roky studovala na College of Naturopathic Medicine. Naturopatie je sice velmi zajímavá a získala jsem díky ní opravdu detailní přehled o tom, jak vypadá zdravý jídelníček, ale chyběl mi tam ten vědecký základ. Měla jsem sice diplom, ale kdyby se mě tehdy někdo zeptal, co s tělem dělá například hořčík, tak bych asi odpověděla jen stěží. Rozhodla jsem se tedy pokračovat na Westminsterské univerzitě, kde jsem se soustředila mimo jiné na biochemii. Strávila jsem tam nakonec bezmála šest let. Studium představovalo jednu z nejtěžších výzev, které jsem kdy musela absolvovat. Od rána do večera jsem ležela v učebnicích.
Ale vyplatilo se to. Dnes máte praxi v soukromé londýnské klinice Grace Belgravia, kterou vede Tim Evans, osobní lékař královny Alžběty.
Ano, s Timem jsme si okamžitě sedli, protože má na medicínu velmi podobný pohled jako já. Je zastáncem takzvaného celostního přístupu ke zdraví, kdy se soustředíme spíš na prevenci než následné léčení symptomů. Věřím, že velkých výsledků lze dosáhnout i skrze malé změny a není třeba hned vytahovat farmaceutické kladivo nebo pacienta nutit do nějakých drastických diet. Drastické zásahy nikdy nefungují dlouhodobě.
Není dnes mnohem jednodušší a levnější vyhledat si potřebné informace na internetu než jít za dietologem?
Problém je v tom, že když začnete něco hledat na internetu a nedej bože do vyhledávače zadáte i nějaké vaše symptomy, tak zhruba do tří kliknutí myší zjistíte, že zaručeně umíráte. Těch informací je tam tolik a spousta z nich je tak zavádějících, že se v tom prostě ztratíte. Přečtete si tohle a tamto a nakonec máte před sebou pytel nejrůznějších zázračných bylin, vitaminů a doplňků stravy, které byste pravděpodobně ani neměl kombinovat. Takže já mám dnes spoustu pacientů, kteří za mnou nepřicházejí z nějakého konkrétního důvodu, s nějakým akutním problémem, ale jen proto, abych jim pomohla se opět zorientovat a nastavit základní zdravé návyky. Nemám zájem o to, aby mě klienti navštěvovali do konce života. Já jim chci poskytnout ty nástroje, s nimiž se do budoucna o sebe postarají sami. Aby si třeba po sedmi letech mohli říct: Jé, já jsem zase trochu přibral, co mi to ta Gabriela tehdy radila?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist