Přezdívají mu chuligán hodinařiny, ikonoklast, provokatér. Poznáte ho na první pohled. Mezi členy hodinářské rodiny v nažehlených oblecích nezapadá. Jako by si odskočil ze srazu motorkářů. Džíny, černé triko, kožená bunda a prošedivělé vousy. Budí pozornost, lidé ho žádají o fotografii a on ochotně pózuje s rockerským "paroháčem" a úsměvem od ucha k uchu. Yvan Arpa je muž, který si v konzervativním světě hodinářských manufaktur píše vlastní pravidla.
Šéfové velkých značek ho nemají rádi a on je také ne. Hodinářští nadšenci se dělí na dvě skupiny: jedna ho miluje, druhá nad ním opovržlivě mává rukou. "Je to blázen," říkají jedni. "Génius," oponují druzí. Jisté je jedno: hodinky, jež vznikají v ateliéru tohoto Švýcara, vypadají stejně jako on − jinak.
Uznávaný hodinářský blog Hodinkee o něm napsal, že kdyby se pořádala soutěž o nejzajímavějšího Švýcara, vyhrál by ji s přehledem právě on. Odmalička byl trochu divočejší, energii si vybíjel v bojovém umění. Vystudoval matematiku a živil se jako učitel. Jeho snem bylo pomáhat v zemích třetího světa, ale kvůli pár potyčkám z mládí ho nevzali k žádné z organizací, která by mu to umožnila. Tak si začal plnit další touhy − několik let se živil jako bojovník v asijských arénách thajského boxu, pěšky přešel Papuu-Novou Guineu.
Rebel času
Po svém návratu domů se chtěl věnovat odvětví, které je pro jeho rodnou zemi typické. "Mohla to být čokoláda, sýr, bankovnictví nebo hodinařina. Kdybych si vybral čokoládu nebo sýry, vážím o sto kilo víc. A jako bankéř bych se unudil k smrti," vysvětluje, proč se vrhl do světa časoměr. S hodinařinou si padli do oka okamžitě.
"Máte rádi techniku? Můžete překonávat technické problémy. Jste na matematiku? Té je tam plno. Zajímá vás filozofie? Celý koncept času je jedna velká filozofická hádanka. V hodinařině je všechno. Tisíc a jeden příběh k vyprávění. Ale co dělá většina velkých hodinářských značek? Vyrábí hodinky, které jsou stejné jako ty před čtyřmi sty lety!"
Arpa kolem horké kaše nechodí. Proč ho tradiční značky příliš nemusí, je jasné. On jim vyčítá, že přešlapují na místě a jsou zahleděné do minulosti, ony jemu, že staví na hlavu všechna nepsaná pravidla. "Moje hodinky nikdy nebudou líbivé jako třeba rolexky. Jsou pro silné osobnosti, protože pro většinu lidí budou nepochopitelné," trvá na svém.
Do světa hodinek vstoupil před dvaceti lety. Začal u značky Baume & Mercier ze skupiny Richemont, vypracoval se až na obchodního ředitele pro Evropu a Asii. Pak následovaly čtyři roky u Hublotu, kde se podílel na vzniku řady Big Bang. Jako šéf manufaktury Romain Jerome stál za hodinkami vyrobenými ze zrezivělého kusu vraku Titaniku nebo měsíčního prachu, kterou tuto chřadnoucí firmu dostaly zpátky na výsluní. Pořád mu to ale bylo málo, a tak si v roce 2009 založil vlastní značku, kterou pojmenoval ArtyA. Jeho nejvýstřednější modely uvidíte na následujících stránkách.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.