V roce 1893 vyhrál tým Montreal Hockey Club první pohár od lorda "Stanleyho z Prestonu" a... neustavil tím tradici. Ale byly k ní položeny pevné základy. Prsten se specifickým designem - ve tvaru písmen MHC a dvou zkřížených hokejek - tehdy dostal každý hráč. Po nich v roce 1927 jako druzí vítězové Stanley Cupu, tým Ottawa Senators, a pak další a další, až do dnešních dnů. Prsten pro vítěze poháru se časem stal tím nejcennějším, co hokejista může získat. Terry Crisp, který trofej vyhrál třikrát - dvakrát jako hráč a jednou jako trenér -, to shrnul následovně: "Mít své jméno vyryté na poháru je fajn. Ale ty prsteny jsou minimálně stejně cenné."

Prsteny si nechává vyrobit každý tým sám podle vlastního návrhu a není to rozhodně levná záležitost. Dostává ho každý člen týmu, včetně trenérů, kustodů a dalších. Při ceně jednoho prstenu, která se dnes pohybuje mezi dvaceti a pětadvaceti tisíci dolarů, takový set vyjde až na milion dolarů. I zde se přístup liší. John Ferguson, jenž vyhrál Stanleyův pohár pětkrát s Montreal Canadiens, tvrdí, že svůj první prsten si musel nechat vyrobit za své. "Dělal nám je tehdy místní zlatník."

Někteří prsten nosí každý den, jiní je mají pečlivě uložené v trezorech. Za poslední půlstoletí je dostali všichni vítězové, se dvěma výjimkami. V roce 1971 obdrželi hráči Montrealu místo pamětních prstenů televizory. Klub vyhrál pohár krátce předtím v letech 1968 a 1969 a vedení Canadiens usoudilo, že hráčům se víc budou hodit televize a extra finanční odměna místo dalšího šperku. Druhou výjimku představuje rok 2005, kdy byla celá sezona kvůli stávce zrušena.